
Arcadex COMP carbon gravel bike with Shimano GRX 610/822 1x12 drivetrain. Same carbon frame as PRO, 50mm tire clearance, Fulcrum RapidRed 900 2-Way Fit aluminum wheels.
Frame
| Frame Material | Arcadex COMP Epoxy SM Carbon Fiber Composite, flat |
| Frame Description | Carbon gravel frame, 50mm tire clearance, mudguard and rack mounts |
| Tire Clearance Mm | 50 |
| Axle Rear | 12x142mm thru-axle |
| Axle Front | 12x100mm thru-axle |
| Fork Material | Carbon |
| Fork Maker | Bianchi |
| Fork Model | Arcadex carbon fork |
Drivetrain
| Shifting Type | mechanical |
| Shifters | Shimano GRX ST/BL-RX610 |
| Shifters Maker | Shimano |
| Shifters Model | ST/BL-RX610 |
| Rear Derailleur | Shimano GRX RD-RX822 |
| Rear Derailleur Maker | Shimano |
| Rear Derailleur Model | RD-RX822 |
| Gearing Config | 1x |
| Crank | Shimano GRX FC-RX610-1 40T |
| Crank Maker | Shimano |
| Crank Model | FC-RX610-1 |
| Chainring Gearing | 40T |
| Cassette | Shimano CS-M7100 10-51T |
| Cassette Maker | Shimano |
| Cassette Model | CS-M7100 |
| Cassette Gearing | 10-51T |
| Bottom Bracket | PressFit 41 |
| Bottom Bracket Maker | Shimano |
| Bottom Bracket Standard | PF41 |
| Chain Maker | Shimano |
| Chain Model | CN-M7100 |
Brakes
| Brakes | Shimano GRX BR-RX610 hydraulic disc |
| Brakes Maker | Shimano |
| Brakes Model | BR-RX610 |
| Brakes Kind | disc |
| Rotor Size Front Mm | 160 |
| Rotor Size Rear Mm | 160 |
Wheels
| Wheelset | Fulcrum RapidRed 900 2-Way Fit 700c aluminum 22mm internal |
| Wheelset Maker | Fulcrum |
| Wheelset Model | RapidRed 900 |
| Wheelset Material | aluminum |
| Wheels Kinds | clincher |
| Tires | Pirelli Cinturato Gravel M 700x45mm |
| Tires Maker | Pirelli |
| Tires Model | Cinturato Gravel M |
| Tires Width | 45mm |
Cockpit
| Handlebar | Reparto Corse AeroFlare 16deg flare alloy |
| Handlebar Maker | Reparto Corse |
| Handlebar Model | AeroFlare |
| Handlebar Material | aluminum |
| Handlebar Kind | drop |
| Stem | Reparto Corse by FSA alloy |
| Stem Maker | Reparto Corse by FSA |
| Stem Model | Alloy |
| Seatpost | Bianchi alloy 31.6mm |
| Seatpost Maker | Bianchi |
| Seatpost Model | Alloy 31.6mm |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | Selle Royal Vivo |
| Saddle Maker | Selle Royal |
| Saddle Model | Vivo |