
Bianchi's top carbon gravel bike with Shimano GRX 820 1x12 drivetrain. Epoxy SM carbon frame, 50mm tire clearance, Internal Frame Storage (IFS) module, Pirelli Cinturato Gravel M 45mm tires. Built for long-distance gravel adventure.
Frame
| Frame Material | Arcadex PRO Epoxy SM Carbon Fiber Composite, flat |
| Frame Description | Full carbon gravel frame with Internal Frame Storage (IFS) module. 50mm tire clearance, mudguard mounts. |
| Tire Clearance Mm | 50 |
| Axle Rear | 12x142mm thru-axle |
| Axle Front | 12x100mm thru-axle |
| Fork Material | Carbon |
| Fork Maker | Bianchi |
| Fork Model | Arcadex carbon fork flat mount 140/160 |
Drivetrain
| Shifting Type | mechanical |
| Shifters | Shimano GRX ST/BL-RX820 |
| Shifters Maker | Shimano |
| Shifters Model | ST/BL-RX820 |
| Rear Derailleur | Shimano GRX RD-RX822 |
| Rear Derailleur Maker | Shimano |
| Rear Derailleur Model | RD-RX822 |
| Gearing Config | 1x |
| Crank | Shimano GRX FC-RX820-1 40T |
| Crank Maker | Shimano |
| Crank Model | FC-RX820-1 |
| Chainring Gearing | 40T |
| Cassette | Shimano GRX CS-M7100 10-51T |
| Cassette Maker | Shimano |
| Cassette Model | CS-M7100 |
| Cassette Gearing | 10-51T |
| Bottom Bracket | PressFit 41 |
| Bottom Bracket Maker | Shimano |
| Bottom Bracket Standard | PF41 |
| Chain Maker | Shimano |
| Chain Model | CN-M7100 |
Brakes
| Brakes | Shimano GRX BR-RX820 hydraulic disc |
| Brakes Maker | Shimano |
| Brakes Model | BR-RX820 |
| Brakes Kind | disc |
| Rotor Size Front Mm | 160 |
| Rotor Size Rear Mm | 160 |
Wheels
| Wheelset | Velomann Terbium alloy tubeless-ready 700c |
| Wheelset Maker | Velomann |
| Wheelset Model | Terbium |
| Wheelset Material | aluminum |
| Wheels Kinds | clincher |
| Tires | Pirelli Cinturato Gravel M 700x45mm |
| Tires Maker | Pirelli |
| Tires Model | Cinturato Gravel M |
| Tires Width | 45mm |
Cockpit
| Handlebar | Reparto Corse AeroFlare 16deg flare alloy 400-440mm |
| Handlebar Maker | Reparto Corse |
| Handlebar Model | AeroFlare |
| Handlebar Material | aluminum |
| Handlebar Kind | drop |
| Stem | Velomann AICR alloy -2deg |
| Stem Maker | Velomann |
| Stem Model | AICR |
| Seatpost | Bianchi alloy 31.6mm |
| Seatpost Maker | Bianchi |
| Seatpost Model | Alloy 31.6mm |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | Selle Royal Vivo |
| Saddle Maker | Selle Royal |
| Saddle Model | Vivo |
ifs_storage
| 0 | I |
| 1 | n |
| 2 | t |
| 3 | e |
| 4 | r |
| 5 | n |
| 6 | a |
| 7 | l |
| 8 | |
| 9 | F |
| 10 | r |
| 11 | a |
| 12 | m |
| 13 | e |
| 14 | |
| 15 | S |
| 16 | t |
| 17 | o |
| 18 | r |
| 19 | a |
| 20 | g |
| 21 | e |
| 22 | |
| 23 | m |
| 24 | o |
| 25 | d |
| 26 | u |
| 27 | l |
| 28 | e |
| 29 | |
| 30 | i |
| 31 | n |
| 32 | c |
| 33 | l |
| 34 | u |
| 35 | d |
| 36 | e |
| 37 | d |