
Aluminum allroad gravel bike with triple-butted THT-processed frame and carbon fork. Shimano GRX 820 2x12 drivetrain, disc brakes, 40mm tire clearance. Suitable for commuting, gravel riding, and light adventure.
Frame
| Frame Material | Impulso Allroad triple-butted alloy THT process, 1 |
| Frame Description | Aluminum allroad/gravel frame with mudguard and rear carrier mounts, carbon fork |
| Tire Clearance Mm | 40 |
| Axle Rear | 12x142mm thru-axle |
| Axle Front | 12x100mm thru-axle |
| Fork Material | Carbon |
| Fork Maker | Bianchi |
| Fork Model | Impulso Allroad carbon fork |
Drivetrain
| Shifting Type | mechanical |
| Shifters | Shimano GRX ST/BL-RX820 |
| Shifters Maker | Shimano |
| Shifters Model | ST/BL-RX820 |
| Rear Derailleur | Shimano GRX RD-RX822 |
| Rear Derailleur Maker | Shimano |
| Rear Derailleur Model | RD-RX822 |
| Front Derailleur | Shimano GRX FD-RX820 |
| Front Derailleur Maker | Shimano |
| Front Derailleur Model | FD-RX820 |
| Gearing Config | 2x |
| Crank | Shimano GRX FC-RX820 48/31T |
| Crank Maker | Shimano |
| Crank Model | FC-RX820 |
| Chainring Gearing | 48/31T |
| Cassette | Shimano CS-M8100 10-45T |
| Cassette Maker | Shimano |
| Cassette Model | CS-M8100 |
| Cassette Gearing | 10-45T |
| Bottom Bracket | PressFit 41 |
| Bottom Bracket Maker | Shimano |
| Bottom Bracket Standard | PF41 |
| Chain Maker | Shimano |
| Chain Model | CN-M8100 |
Brakes
| Brakes | Shimano GRX BR-RX820 hydraulic disc |
| Brakes Maker | Shimano |
| Brakes Model | BR-RX820 |
| Brakes Kind | disc |
| Rotor Size Front Mm | 160 |
| Rotor Size Rear Mm | 160 |
Wheels
| Wheelset | Reparto Corse by FSA alloy tubeless-ready 700c |
| Wheelset Maker | Reparto Corse by FSA |
| Wheelset Model | Alloy TLR |
| Wheelset Material | aluminum |
| Wheels Kinds | clincher |
| Tires | Pirelli Cinturato Gravel H 700x35mm |
| Tires Maker | Pirelli |
| Tires Model | Cinturato Gravel H |
| Tires Width | 35mm |
Cockpit
| Handlebar | Reparto Corse by FSA alloy flare handlebar |
| Handlebar Maker | Reparto Corse by FSA |
| Handlebar Model | Alloy Flare |
| Handlebar Material | aluminum |
| Handlebar Kind | drop |
| Stem | Reparto Corse by FSA alloy |
| Stem Maker | Reparto Corse by FSA |
| Stem Model | Alloy |
| Seatpost | Bianchi alloy 31.6mm |
| Seatpost Maker | Bianchi |
| Seatpost Model | Alloy 31.6mm |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | Selle Royal Vivo |
| Saddle Maker | Selle Royal |
| Saddle Model | Vivo |