
Bianchi's top-tier race-focused carbon gravel bike. Shimano GRX 825 Di2 2x12 electronic drivetrain with 4iiii power meter. Reparto Corse RC43 aero carbon wheels. Built for UCI Gravel World Championships competition. Weight 8.1kg.
Frame
| Frame Material | Impulso RC Epoxy HM-HS Carbon Fiber Composite, fla |
| Frame Description | High-modulus carbon gravel race frame, aero tubing profiles, 42mm tire clearance |
| Tire Clearance Mm | 42 |
| Axle Rear | 12x142mm thru-axle |
| Axle Front | 12x100mm thru-axle |
| Fork Material | Carbon |
| Fork Maker | Bianchi |
| Fork Model | Impulso Integrated carbon fork |
Drivetrain
| Shifting Type | electronic |
| Shifters | Shimano GRX ST-RX825 Di2 |
| Shifters Maker | Shimano |
| Shifters Model | ST-RX825 |
| Rear Derailleur | Shimano GRX RD-RX825 Di2 |
| Rear Derailleur Maker | Shimano |
| Rear Derailleur Model | RD-RX825 |
| Front Derailleur | Shimano GRX FD-RX825 Di2 |
| Front Derailleur Maker | Shimano |
| Front Derailleur Model | FD-RX825 |
| Gearing Config | 2x |
| Crank | Shimano GRX FC-RX820 48/31T with 4iiii power meter |
| Crank Maker | Shimano |
| Crank Model | FC-RX820 |
| Chainring Gearing | 48/31T |
| Cassette | Shimano CS-M8100 10-45T |
| Cassette Maker | Shimano |
| Cassette Model | CS-M8100 |
| Cassette Gearing | 10-45T |
| Bottom Bracket | PressFit 41 |
| Bottom Bracket Maker | Shimano |
| Bottom Bracket Standard | PF41 |
| Chain Maker | Shimano |
| Chain Model | CN-M8100 |
Brakes
| Brakes | Shimano GRX BR-RX820 hydraulic disc |
| Brakes Maker | Shimano |
| Brakes Model | BR-RX820 |
| Brakes Kind | disc |
| Rotor Size Front Mm | 160 |
| Rotor Size Rear Mm | 160 |
Wheels
| Wheelset | Reparto Corse RC43 carbon aero 43mm profile |
| Wheelset Maker | Reparto Corse |
| Wheelset Model | RC43 |
| Wheelset Material | carbon |
| Wheels Kinds | clincher |
| Tires | Pirelli Cinturato Gravel M 700x40mm |
| Tires Maker | Pirelli |
| Tires Model | Cinturato Gravel M |
| Tires Width | 40mm |
Cockpit
| Handlebar | Reparto Corse AeroFlare 16deg flare 120mm drop 80mm reach |
| Handlebar Maker | Reparto Corse |
| Handlebar Model | AeroFlare |
| Handlebar Material | carbon |
| Handlebar Kind | drop |
| Stem | Velomann AICR alloy -2deg |
| Stem Maker | Velomann |
| Stem Model | AICR |
| Seatpost | Bianchi carbon seatpost |
| Seatpost Maker | Bianchi |
| Seatpost Model | Carbon |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | Reparto Corse RC139 |
| Saddle Maker | Reparto Corse |
| Saddle Model | RC139 |