
Bianchi's endurance carbon road bike with Shimano Ultegra Di2 12-speed. ICR integrated cable routing, 32mm tire clearance, Velomann Palladium 33mm wheels, Pirelli Cinturato Velo 32mm tires. Stack/reach 539/375mm in size 50.
Frame
| Frame Material | Infinito Carbon ICR, 1.5"-1.5" headset, disc brake |
| Frame Description | Endurance carbon frame with higher stack, longer chainstays for stability and comfort |
| Tire Clearance Mm | 32 |
| Axle Rear | 12x142mm thru-axle |
| Axle Front | 12x100mm thru-axle |
| Fork Material | Carbon |
| Fork Maker | Bianchi |
| Fork Model | Infinito carbon |
Drivetrain
| Shifting Type | electronic |
| Shifters | Shimano Ultegra ST-R8170 |
| Shifters Maker | Shimano |
| Shifters Model | ST-R8170 |
| Rear Derailleur | Shimano Ultegra RD-R8150 max 34T |
| Rear Derailleur Maker | Shimano |
| Rear Derailleur Model | RD-R8150 |
| Front Derailleur | Shimano Ultegra FD-R8150 |
| Front Derailleur Maker | Shimano |
| Front Derailleur Model | FD-R8150 |
| Gearing Config | 2x |
| Crank | Shimano Ultegra FC-R8100 50/34T |
| Crank Maker | Shimano |
| Crank Model | FC-R8100 |
| Chainring Gearing | 50/34T |
| Cassette | Shimano Ultegra CS-R8100 11-34T |
| Cassette Maker | Shimano |
| Cassette Model | CS-R8100 |
| Cassette Gearing | 11-34T |
| Bottom Bracket | PressFit 86.5x41 |
| Bottom Bracket Maker | Shimano |
| Bottom Bracket Standard | PF86 |
| Chain Maker | Shimano |
| Chain Model | CN-M8100 |
Brakes
| Brakes | Shimano Ultegra BR-R8170 hydraulic disc |
| Brakes Maker | Shimano |
| Brakes Model | BR-R8170 |
| Brakes Kind | disc |
| Rotor Size Front Mm | 160 |
| Rotor Size Rear Mm | 160 |
Wheels
| Wheelset | Velomann Palladium 33mm carbon tubeless-ready 700x21c |
| Wheelset Maker | Velomann |
| Wheelset Model | Palladium 33mm |
| Wheelset Material | carbon |
| Wheels Kinds | clincher |
| Tires | Pirelli Cinturato Velo TLR 700x32mm |
| Tires Maker | Pirelli |
| Tires Model | Cinturato Velo TLR |
| Tires Width | 32mm |
Cockpit
| Handlebar | Velomann Aero Compact handlebar |
| Handlebar Maker | Velomann |
| Handlebar Model | Aero Compact |
| Handlebar Material | aluminum |
| Handlebar Kind | drop |
| Stem | Velomann alloy stem |
| Stem Maker | Velomann |
| Stem Model | Alloy |
| Seatpost | Bianchi Infinito Carbon seatpost |
| Seatpost Maker | Bianchi |
| Seatpost Model | Infinito Carbon |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | Velomann Mitora |
| Saddle Maker | Velomann |
| Saddle Model | Mitora |