
Oltre RC flagship aero road bike with SRAM Red eTap AXS 12-speed wireless drivetrain. Patent-pending Air Deflectors, integrated Reparto Corse RC50/65 asymmetric wheelset, 3D-printed RC139 saddle.
Frame
| Frame Material | Oltre RC Carbon, PressFit 86.5x41 BB, 1.25"-1.25" |
| Frame Description | Full aero monocoque carbon with patent-pending Air Deflectors and integrated cockpit |
| Tire Clearance Mm | 28 |
| Axle Rear | 12x142mm thru-axle |
| Axle Front | 12x100mm thru-axle |
| Fork Material | Carbon |
| Fork Maker | Bianchi |
| Fork Model | Oltre RC aero carbon |
Drivetrain
| Shifting Type | wireless |
| Shifters | SRAM Red eTap AXS |
| Shifters Maker | SRAM |
| Shifters Model | Red eTap AXS |
| Rear Derailleur | SRAM Red eTap AXS |
| Rear Derailleur Maker | SRAM |
| Rear Derailleur Model | Red eTap AXS RD |
| Front Derailleur | SRAM Red eTap AXS |
| Front Derailleur Maker | SRAM |
| Front Derailleur Model | Red eTap AXS FD |
| Gearing Config | 2x |
| Crank | SRAM Red 52/36T |
| Crank Maker | SRAM |
| Crank Model | Red |
| Chainring Gearing | 52/36T |
| Cassette | SRAM Red XG-1290 10-33T |
| Cassette Maker | SRAM |
| Cassette Model | Red XG-1290 |
| Cassette Gearing | 10-33T |
| Bottom Bracket | PressFit 86.5x41 |
| Bottom Bracket Maker | SRAM |
| Bottom Bracket Standard | PF86 |
| Chain Maker | SRAM |
| Chain Model | Red |
Brakes
| Brakes | SRAM Red AXS HRD hydraulic disc |
| Brakes Maker | SRAM |
| Brakes Model | Red AXS HRD |
| Brakes Kind | disc |
| Rotor Size Front Mm | 160 |
| Rotor Size Rear Mm | 160 |
Wheels
| Wheelset | Reparto Corse RC50/65 SPB asymmetric carbon |
| Wheelset Maker | Reparto Corse |
| Wheelset Model | RC50/65 SPB |
| Wheelset Material | carbon |
| Wheels Kinds | clincher |
| Tires | Pirelli P ZERO Race SL TLR 700x26mm |
| Tires Maker | Pirelli |
| Tires Model | P ZERO Race SL TLR |
| Tires Width | 26mm |
Cockpit
| Handlebar | Bianchi Oltre RC Integrated Carbon Aero |
| Handlebar Maker | Bianchi |
| Handlebar Model | Oltre RC Integrated Aero |
| Handlebar Material | carbon |
| Handlebar Kind | drop |
| Stem | Integrated |
| Stem Maker | Bianchi |
| Stem Model | Integrated |
| Seatpost | Bianchi RC Carbon aero seatpost |
| Seatpost Maker | Bianchi |
| Seatpost Model | RC Carbon aero |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | Reparto Corse RC139 3D-printed carbon |
| Saddle Maker | Reparto Corse |
| Saddle Model | RC139 3D-printed |