
Specialissima COMP with Shimano 105 Di2 12-speed. Carbon frame with same Specialissima aero shaping. Most accessible entry to the Specialissima lineup.
Frame
| Frame Material | Specialissima COMP Carbon, electronic only, Acros |
| Frame Description | Carbon climbing frame, same aero shaping as PRO/RC without Countervail |
| Tire Clearance Mm | 32 |
| Axle Rear | 12x142mm thru-axle |
| Axle Front | 12x100mm thru-axle |
| Fork Material | Carbon |
| Fork Maker | Bianchi |
| Fork Model | Specialissima COMP carbon |
Drivetrain
| Shifting Type | electronic |
| Shifters | Shimano 105 ST-R7170 |
| Shifters Maker | Shimano |
| Shifters Model | ST-R7170 |
| Rear Derailleur | Shimano 105 RD-R7150 |
| Rear Derailleur Maker | Shimano |
| Rear Derailleur Model | RD-R7150 |
| Front Derailleur | Shimano 105 FD-R7150 |
| Front Derailleur Maker | Shimano |
| Front Derailleur Model | FD-R7150 |
| Gearing Config | 2x |
| Crank | Shimano 105 FC-R7100 50/34T |
| Crank Maker | Shimano |
| Crank Model | FC-R7100 |
| Chainring Gearing | 50/34T |
| Cassette | Shimano 105 CS-R7100 11-34T |
| Cassette Maker | Shimano |
| Cassette Model | CS-R7100 |
| Cassette Gearing | 11-34T |
| Bottom Bracket | PressFit 86.5x41 |
| Bottom Bracket Maker | Shimano |
| Bottom Bracket Standard | PF86 |
| Chain Maker | Shimano |
| Chain Model | CN-HG601 |
Brakes
| Brakes | Shimano 105 BR-R7170 hydraulic disc |
| Brakes Maker | Shimano |
| Brakes Model | BR-R7170 |
| Brakes Kind | disc |
| Rotor Size Front Mm | 160 |
| Rotor Size Rear Mm | 160 |
Wheels
| Wheelset | Velomann Palladium 33mm carbon 700x21c 1450g |
| Wheelset Maker | Velomann |
| Wheelset Model | Palladium 33mm |
| Wheelset Material | carbon |
| Wheels Kinds | clincher |
| Tires | Pirelli Cinturato Velo TLR 700x28mm |
| Tires Maker | Pirelli |
| Tires Model | Cinturato Velo TLR |
| Tires Width | 28mm |
Cockpit
| Handlebar | Specialissima Full Carbon Aero handlebar |
| Handlebar Maker | Bianchi |
| Handlebar Model | Specialissima Carbon Aero |
| Handlebar Material | carbon |
| Handlebar Kind | drop |
| Stem | Acros ICR integrated |
| Stem Maker | Acros |
| Stem Model | ICR |
| Seatpost | Specialissima Full Carbon Aero seatpost 20mm offset |
| Seatpost Maker | Bianchi |
| Seatpost Model | Specialissima Carbon Aero |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | Velomann Mitora139 |
| Saddle Maker | Velomann |
| Saddle Model | Mitora139 |