
Bianchi's flagship climbing and all-rounder road bike. Ultra-light 750g carbon frame with Countervail vibration-cancelling technology. Reparto Corse RC33 carbon wheels, 3D-printed RC139 saddle. Built for World Tour mountain stages.
Frame
| Frame Material | Specialissima RC Carbon HM with Countervail, elect |
| Frame Description | Ultra-light HM carbon climbing frame, 750g. Countervail vibration-cancelling composite. Super-fine seat stays. |
| Tire Clearance Mm | 32 |
| Axle Rear | 12x142mm thru-axle |
| Axle Front | 12x100mm thru-axle |
| Fork Material | Carbon |
| Fork Maker | Bianchi |
| Fork Model | Specialissima RC carbon |
Drivetrain
| Shifting Type | electronic |
| Shifters | Shimano Dura-Ace ST-R9270 |
| Shifters Maker | Shimano |
| Shifters Model | ST-R9270 |
| Rear Derailleur | Shimano Dura-Ace RD-R9250 |
| Rear Derailleur Maker | Shimano |
| Rear Derailleur Model | RD-R9250 |
| Front Derailleur | Shimano Dura-Ace FD-R9250 |
| Front Derailleur Maker | Shimano |
| Front Derailleur Model | FD-R9250 |
| Gearing Config | 2x |
| Crank | Shimano Dura-Ace FC-R9200 52/36T with 4iiii power meter |
| Crank Maker | Shimano |
| Crank Model | FC-R9200 |
| Chainring Gearing | 52/36T |
| Cassette | Shimano Dura-Ace CS-R9200 11-30T |
| Cassette Maker | Shimano |
| Cassette Model | CS-R9200 |
| Cassette Gearing | 11-30T |
| Bottom Bracket | PressFit 86.5x41 |
| Bottom Bracket Maker | Shimano |
| Bottom Bracket Standard | PF86 |
| Chain Maker | Shimano |
| Chain Model | CN-M9100 |
Brakes
| Brakes | Shimano Dura-Ace BR-R9270 hydraulic disc |
| Brakes Maker | Shimano |
| Brakes Model | BR-R9270 |
| Brakes Kind | disc |
| Rotor Size Front Mm | 160 |
| Rotor Size Rear Mm | 160 |
Wheels
| Wheelset | Reparto Corse RC Carbon 33mm 700x21c |
| Wheelset Maker | Reparto Corse |
| Wheelset Model | RC Carbon 33mm |
| Wheelset Material | carbon |
| Wheels Kinds | clincher |
| Tires | Pirelli P ZERO Race SL TLR 700x26mm |
| Tires Maker | Pirelli |
| Tires Model | P ZERO Race SL TLR |
| Tires Width | 26mm |
Cockpit
| Handlebar | Specialissima Full Carbon Aero integrated |
| Handlebar Maker | Bianchi |
| Handlebar Model | Specialissima Carbon Aero |
| Handlebar Material | carbon |
| Handlebar Kind | drop |
| Stem | Integrated |
| Stem Maker | Bianchi |
| Stem Model | Integrated |
| Seatpost | Specialissima Full Carbon Aero seatpost 20mm offset |
| Seatpost Maker | Bianchi |
| Seatpost Model | Specialissima Carbon Aero |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | Reparto Corse RC139 3D-printed carbon |
| Saddle Maker | Reparto Corse |
| Saddle Model | RC139 3D-printed |