
Carbon endurance/race road bike with Shimano 105 Di2 12-speed electronic groupset. PressFit BB, disc brakes, internal cable routing, 32mm tire clearance. Available in 7 sizes 47–61cm.
Frame
| Frame Material | Sprint Disc carbon monocoque, mechanical/electroni |
| Frame Description | Carbon road frame with internal cable routing, 32mm tire clearance |
| Tire Clearance Mm | 32 |
| Axle Rear | 12x142mm thru-axle |
| Axle Front | 12x100mm thru-axle |
| Fork Material | Carbon |
| Fork Maker | Bianchi |
| Fork Model | Sprint full carbon disc |
Drivetrain
| Shifting Type | electronic |
| Shifters | Shimano 105 ST-R7170 |
| Shifters Maker | Shimano |
| Shifters Model | ST-R7170 |
| Rear Derailleur | Shimano 105 RD-R7150 |
| Rear Derailleur Maker | Shimano |
| Rear Derailleur Model | RD-R7150 |
| Front Derailleur | Shimano 105 FD-R7150 |
| Front Derailleur Maker | Shimano |
| Front Derailleur Model | FD-R7150 |
| Gearing Config | 2x |
| Crank | Shimano 105 FC-R7100 50/34T |
| Crank Maker | Shimano |
| Crank Model | FC-R7100 |
| Chainring Gearing | 50/34T |
| Cassette | Shimano 105 CS-R7100 11-34T |
| Cassette Maker | Shimano |
| Cassette Model | CS-R7100 |
| Cassette Gearing | 11-34T |
| Bottom Bracket | PressFit 86.5x41 |
| Bottom Bracket Maker | Shimano |
| Bottom Bracket Standard | PF86 |
| Chain Maker | Shimano |
| Chain Model | CN-HG601 |
Brakes
| Brakes | Shimano 105 BR-R7170 hydraulic disc |
| Brakes Maker | Shimano |
| Brakes Model | BR-R7170 |
| Brakes Kind | disc |
| Rotor Size Front Mm | 160 |
| Rotor Size Rear Mm | 160 |
Wheels
| Wheelset | Velomann VR30 alloy 30mm profile 622x19c clincher |
| Wheelset Maker | Velomann |
| Wheelset Model | VR30 |
| Wheelset Material | aluminum |
| Wheels Kinds | clincher |
| Tires | Vittoria Rubino IV 700x28mm G2.0 graphene |
| Tires Maker | Vittoria |
| Tires Model | Rubino IV |
| Tires Width | 28mm |
Cockpit
| Handlebar | Velomann Aero Compact 31.8mm |
| Handlebar Maker | Velomann |
| Handlebar Model | Aero Compact |
| Handlebar Material | aluminum |
| Handlebar Kind | drop |
| Stem | Velomann alloy 7deg |
| Stem Maker | Velomann |
| Stem Model | Alloy 7deg |
| Seatpost | Bianchi Carbon seatpost |
| Seatpost Maker | Bianchi |
| Seatpost Model | Carbon |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | Velomann Mitora |
| Saddle Maker | Velomann |
| Saddle Model | Mitora |