
Bianchi's entry-level aluminum endurance road bike. TC18 alloy hydroformed frame with carbon fork. Shimano 105 11-speed drivetrain, disc brakes. Available in 8 sizes 47–63cm.
Frame
| Frame Material | TC18 triple-butted alloy, hydroformed tubing, inte |
| Frame Description | Aluminum endurance frame with Kevlar-reinforced carbon fork |
| Tire Clearance Mm | 40 |
| Axle Rear | 12x142mm thru-axle |
| Axle Front | 12x100mm thru-axle |
| Fork Material | Carbon |
| Fork Maker | Bianchi |
| Fork Model | Via Nirone carbon with Kevlar inserts |
Drivetrain
| Shifting Type | mechanical |
| Shifters | Shimano 105 ST-R7020 |
| Shifters Maker | Shimano |
| Shifters Model | ST-R7020 |
| Rear Derailleur | Shimano 105 RD-R7000 |
| Rear Derailleur Maker | Shimano |
| Rear Derailleur Model | RD-R7000 |
| Front Derailleur | Shimano 105 FD-R7000 |
| Front Derailleur Maker | Shimano |
| Front Derailleur Model | FD-R7000 |
| Gearing Config | 2x |
| Crank | Shimano 105 FC-R7000 50/34T |
| Crank Maker | Shimano |
| Crank Model | FC-R7000 |
| Chainring Gearing | 50/34T |
| Cassette | Shimano 105 CS-R7000 11-34T |
| Cassette Maker | Shimano |
| Cassette Model | CS-R7000 |
| Cassette Gearing | 11-34T |
| Bottom Bracket | Shimano BB-RS500 |
| Bottom Bracket Maker | Shimano |
| Bottom Bracket Standard | threaded BSA |
| Chain Maker | Shimano |
| Chain Model | HG601 |
Brakes
| Brakes | Shimano 105 BR-R7070 hydraulic disc |
| Brakes Maker | Shimano |
| Brakes Model | BR-R7070 |
| Brakes Kind | disc |
| Rotor Size Front Mm | 160 |
| Rotor Size Rear Mm | 160 |
Wheels
| Wheelset | Reparto Corse by FSA alloy clincher 700c |
| Wheelset Maker | Reparto Corse by FSA |
| Wheelset Model | Alloy |
| Wheelset Material | aluminum |
| Wheels Kinds | clincher |
| Tires | Vittoria Rubino Pro 700x28mm |
| Tires Maker | Vittoria |
| Tires Model | Rubino Pro |
| Tires Width | 28mm |
Cockpit
| Handlebar | Reparto Corse by FSA alloy compact |
| Handlebar Maker | Reparto Corse by FSA |
| Handlebar Model | Alloy Compact |
| Handlebar Material | aluminum |
| Handlebar Kind | drop |
| Stem | Reparto Corse by FSA alloy |
| Stem Maker | Reparto Corse by FSA |
| Stem Model | Alloy |
| Seatpost | Bianchi alloy 31.6mm |
| Seatpost Maker | Bianchi |
| Seatpost Model | Alloy 31.6mm |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | Selle Royal Vivo |
| Saddle Maker | Selle Royal |
| Saddle Model | Vivo |