
Cervélo Áspero — the carbon gravel race bike built for speed. Haul ass, not cargo.
Frame
| Frame Material | Carbon |
| Tire Clearance Mm | 45 |
| Axle Rear | 12x142mm thru-axle |
| Axle Front | 12x100mm thru-axle |
| Fork Material | Carbon |
| Fork Maker | Cervélo |
Drivetrain
| Shifting Type | wireless |
| Shifters | SRAM Apex XPLR AXS |
| Shifters Maker | SRAM |
| Shifters Model | Apex XPLR AXS |
| Rear Derailleur Maker | SRAM |
| Rear Derailleur Model | Apex XPLR AXS |
| Gearing Config | 1x |
| Crank Maker | SRAM |
| Chainring Gearing | 40T |
| Cassette Maker | SRAM |
| Cassette Gearing | 11-44T |
| Chain Maker | SRAM |
Brakes
| Brakes | Shimano Hydraulic Disc |
| Brakes Maker | Shimano |
| Brakes Model | Hydraulic Disc |
| Brakes Kind | disc |
| Rotor Size Front Mm | 160 |
| Rotor Size Rear Mm | 160 |
Wheels
| Wheelset | Reserve 30 GR |
| Wheelset Maker | Reserve |
| Wheelset Model | 30 GR |
| Wheelset Material | aluminum |
| Wheels Kinds | clincher |
| Tires Width | 40mm |
Cockpit
| Handlebar | Cervélo carbon handlebar |
| Handlebar Maker | Cervélo |
| Handlebar Material | carbon |
| Handlebar Kind | drop |
| Seatpost | Cervélo carbon seatpost |
| Seatpost Maker | Cervélo |
| Seatpost Kind | rigid |