
Cervélo Caledonia-5 — the premium endurance road bike with 36mm tire clearance and in-frame storage.
Frame
| Frame Material | Carbon |
| Tire Clearance Mm | 36 |
| Axle Rear | 12x142mm thru-axle |
| Axle Front | 12x100mm thru-axle |
| Fork Material | Carbon |
| Fork Maker | Cervélo |
Drivetrain
| Shifting Type | electronic |
| Shifters | Shimano Dura-Ace Di2 |
| Shifters Maker | Shimano |
| Shifters Model | Dura-Ace Di2 |
| Rear Derailleur Maker | Shimano |
| Rear Derailleur Model | Dura-Ace Di2 |
| Front Derailleur Maker | Shimano |
| Gearing Config | 2x |
| Crank Maker | Shimano |
| Chainring Gearing | 52/36T |
| Cassette Maker | Shimano |
| Cassette Gearing | 11-34T |
| Chain Maker | Shimano |
Brakes
| Brakes | Shimano Hydraulic Disc |
| Brakes Maker | Shimano |
| Brakes Model | Hydraulic Disc |
| Brakes Kind | disc |
| Rotor Size Front Mm | 160 |
| Rotor Size Rear Mm | 160 |
Wheels
| Wheelset | Reserve 42|49TA |
| Wheelset Maker | Reserve |
| Wheelset Model | 42|49TA |
| Wheelset Material | carbon |
| Wheels Kinds | clincher |
| Tires | Vittoria Corsa Pro Control |
| Tires Maker | Vittoria |
| Tires Model | Corsa Pro Control |
| Tires Width | 28mm |
Cockpit
| Handlebar | Cervélo carbon handlebar |
| Handlebar Maker | Cervélo |
| Handlebar Material | carbon |
| Handlebar Kind | drop |
| Seatpost | Cervélo carbon seatpost |
| Seatpost Maker | Cervélo |
| Seatpost Kind | rigid |