
Frame
| Frame Material | ALUXX-grade Aluminum |
| Tire Clearance Mm | 53 |
| Axle Rear | 12x142mm thru-axle |
| Axle Front | 12x100mm thru-axle |
| Fork Material | Advanced-grade Composite |
| Fork Maker | Giant |
Drivetrain
| Shifting Type | mechanical |
| Shifters | Shimano CUES U3030 |
| Shifters Maker | Shimano |
| Shifters Model | CUES U3030 |
| Rear Derailleur | Shimano CUES U4020 |
| Rear Derailleur Maker | Shimano |
| Rear Derailleur Model | CUES U4020 |
| Front Derailleur | Shimano CUES U6030 |
| Front Derailleur Maker | Shimano |
| Front Derailleur Model | CUES U6030 |
| Gearing Config | 2x |
| Crank | Shimano FC-U6030-2 |
| Crank Maker | Shimano |
| Crank Model | FC-U6030-2 |
| Chainring Gearing | 32/46T |
| Cassette | Shimano CS-LG300 |
| Cassette Maker | Shimano |
| Cassette Model | CS-LG300 |
| Cassette Gearing | 11-36T |
| Bottom Bracket | Shimano threaded |
| Bottom Bracket Maker | Shimano |
| Chain Maker | KMC |
| Chain Model | X11 |
Brakes
| Brakes | Shimano BR-RS305 mechanical disc |
| Brakes Maker | Shimano |
| Brakes Model | BR-RS305 mechanical disc |
| Brakes Kind | disc |
| Rotor Size Front Mm | 160 |
| Rotor Size Rear Mm | 160 |
Wheels
| Wheelset | Giant S-X2 WheelSystem |
| Wheelset Maker | Giant |
| Wheelset Model | S-X2 WheelSystem |
| Wheelset Material | aluminum |
| Wheels Kinds | tubeless |
| Tires | Giant CrossCut GRIP 1 700x45c |
| Tires Maker | Giant |
| Tires Model | CrossCut GRIP 1 700x45c |
| Tires Width | 45mm |
Cockpit
| Handlebar | Giant Contact XR Ergo-Control |
| Handlebar Maker | Giant |
| Handlebar Model | Contact XR Ergo-Control |
| Handlebar Material | aluminum |
| Handlebar Kind | drop |
| Stem | Giant Contact |
| Stem Maker | Giant |
| Stem Model | Contact |
| Seatpost | Giant D-Fuse alloy |
| Seatpost Maker | Giant |
| Seatpost Model | D-Fuse alloy |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | Giant Grit |
| Saddle Maker | Giant |
| Saddle Model | Grit |