
The Seigla Rigid replaces the Grit leaf-spring suspension fork with Lauf's own JAF (Just a Fork) 2nd Gen carbon rigid fork (412g), keeping the same IRM carbon frame with 57mm tire clearance and 425mm chainstays. The entry Rigid build uses SRAM Apex T-Type Transmission 1×12 wireless drivetrain. The rigid setup trims weight and simplifies maintenance, offered at a lower price than the suspension-fork Seigla.
Frame
| Frame Material | Lauf IRM Carbon |
| Frame Description | 1x-specific IRM carbon gravel frame. 57mm 700c tire clearance. 73mm BSA threaded bottom bracket. Triple cage mounts on fork legs. |
| Tire Clearance Mm | 57 |
| Axle Rear | 12x142mm thru-axle |
| Axle Front | 12x100mm thru-axle |
| Fork Material | Carbon |
| Fork Maker | Lauf |
| Fork Model | JAF 2nd Gen |
| Fork Description | Lauf JAF (Just a Fork) 2nd Gen carbon rigid fork, 412g, 12x100mm thru-axle, triple cage mounts |
Drivetrain
| Shifting Type | wireless |
| Shifters | SRAM Apex AXS T-Type Shifter |
| Shifters Maker | SRAM |
| Shifters Model | Apex AXS T-Type |
| Rear Derailleur | SRAM Apex T-Type Transmission RD |
| Rear Derailleur Maker | SRAM |
| Rear Derailleur Model | Apex T-Type Transmission |
| Gearing Config | 1x |
| Crank | SRAM Apex DUB 40T |
| Crank Maker | SRAM |
| Crank Model | Apex DUB |
| Chainring Gearing | 40T |
| Cassette | SRAM Eagle 10-52T 12-speed |
| Cassette Maker | SRAM |
| Cassette Model | Eagle |
| Cassette Gearing | 10-52T |
| Bottom Bracket | SRAM DUB BSA 73mm |
| Bottom Bracket Maker | SRAM |
| Bottom Bracket Standard | BSA 73mm |
| Chain Maker | SRAM |
| Chain Model | Eagle 12-speed |
Brakes
| Brakes | SRAM Apex HRD Flat Mount |
| Brakes Maker | SRAM |
| Brakes Model | Apex HRD |
| Brakes Kind | disc |
| Rotor Size Front Mm | 160 |
| Rotor Size Rear Mm | 160 |
Wheels
| Wheelset | e*thirteen XCX Race Carbon |
| Wheelset Maker | e*thirteen |
| Wheelset Model | XCX Race Carbon |
| Wheelset Material | carbon |
| Wheels Kinds | tubeless-ready |
| Tires | Maxxis Rambler 700x40 Tubeless Ready EXO |
| Tires Maker | Maxxis |
| Tires Model | Rambler EXO |
| Tires Width | 40mm |
Cockpit
| Handlebar | Lauf Smoothie Gravel 42cm |
| Handlebar Maker | Lauf |
| Handlebar Model | Smoothie Gravel |
| Handlebar Material | carbon |
| Handlebar Kind | drop |
| Handlebar Width Mm | 420 |
| Stem | FSA SL-K |
| Stem Maker | FSA |
| Stem Model | SL-K |
| Seatpost | FSA SL-K Carbon |
| Seatpost Maker | FSA |
| Seatpost Model | SL-K Carbon |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | Fizik Aliante R5 |
| Saddle Maker | Fizik |
| Saddle Model | Aliante R5 |
headset
| 0 | F |
| 1 | S |
| 2 | A |
tire_clearance_note
| 0 | U |
| 1 | p |
| 2 | |
| 3 | t |
| 4 | o |
| 5 | |
| 6 | 5 |
| 7 | 7 |
| 8 | m |
| 9 | m |
| 10 | |
| 11 | 7 |
| 12 | 0 |
| 13 | 0 |
| 14 | c |
| 15 | |
| 16 | o |
| 17 | r |
| 18 | |
| 19 | 2 |
| 20 | . |
| 21 | 2 |
| 22 | 5 |
| 23 | i |
| 24 | n |
| 25 | |
| 26 | 2 |
| 27 | 9 |
| 28 | e |
| 29 | r |