
The Lauf Úthald is Iceland's first dedicated road bike, built around Lauf's IRM (Impact Resistant Modulus) carbon fiber frame and fork. The frame's dramatically dropped seatstays and compliant tube profiles deliver the same sag as Trek's IsoSpeed without additional mechanical complexity. The Weekend Warrior Wireless pairs the frameset with SRAM Rival AXS 2×12 wireless electronics, a single-sided power meter, and DT Swiss E1800 aluminum wheels. Tire clearance runs to 35mm on 700c; shipped to USA, UK, and Canada.
Frame
| Frame Material | Lauf IRM Carbon |
| Frame Description | IRM (Impact Resistant Modulus) carbon fiber with compliant dropped seatstays and integrated compliance. Supports up to 35mm tires. T47 threaded bottom bracket shell. |
| Tire Clearance Mm | 35 |
| Axle Rear | 12x142mm thru-axle |
| Axle Front | 12x100mm thru-axle |
| Fork Material | Carbon |
| Fork Maker | Lauf |
| Fork Model | IRM Carbon Road Fork |
| Fork Description | Lauf IRM carbon road fork, 12x100mm thru-axle |
Drivetrain
| Shifting Type | wireless |
| Shifters | SRAM Rival AXS E1 D1 Hood |
| Shifters Maker | SRAM |
| Shifters Model | Rival AXS E1 D1 |
| Rear Derailleur | SRAM Rival AXS E1 D1 Rear Derailleur |
| Rear Derailleur Maker | SRAM |
| Rear Derailleur Model | Rival AXS E1 D1 |
| Front Derailleur | SRAM Rival AXS E1 Front Derailleur |
| Front Derailleur Maker | SRAM |
| Front Derailleur Model | Rival AXS E1 |
| Gearing Config | 2x |
| Crank | SRAM Rival DUB Power Meter single-sided 48/35T |
| Crank Maker | SRAM |
| Crank Model | Rival DUB |
| Chainring Gearing | 48/35T |
| Cassette | SRAM Rival XG-1250 10-36T 12-speed |
| Cassette Maker | SRAM |
| Cassette Model | XG-1250 |
| Cassette Gearing | 10-36T |
| Bottom Bracket | SRAM DUB T47 |
| Bottom Bracket Maker | SRAM |
| Bottom Bracket Standard | T47 |
| Chain Maker | SRAM |
| Chain Model | Rival 12-speed |
Brakes
| Brakes | SRAM Rival AXS E1 HRD Flat Mount |
| Brakes Maker | SRAM |
| Brakes Model | Rival AXS E1 HRD |
| Brakes Kind | disc |
| Rotor Size Front Mm | 160 |
| Rotor Size Rear Mm | 160 |
Wheels
| Wheelset | DT Swiss E1800 Spline db 23 |
| Wheelset Maker | DT Swiss |
| Wheelset Model | E1800 Spline db 23 |
| Wheelset Material | aluminum |
| Wheels Kinds | tubeless-ready |
| Tires | Goodyear Eagle F1 R Tubeless Complete 700x32 |
| Tires Maker | Goodyear |
| Tires Model | Eagle F1 R |
| Tires Width | 32mm |
Cockpit
| Handlebar | Lauf Road Smoothie 40cm |
| Handlebar Maker | Lauf |
| Handlebar Model | Road Smoothie |
| Handlebar Material | carbon |
| Handlebar Kind | drop |
| Handlebar Width Mm | 400 |
| Stem | FSA SL-K |
| Stem Maker | FSA |
| Stem Model | SL-K |
| Seatpost | FSA SL-K Carbon |
| Seatpost Maker | FSA |
| Seatpost Model | SL-K Carbon |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | Fizik Aliante R5 |
| Saddle Maker | Fizik |
| Saddle Model | Aliante R5 |
headset
| 0 | F |
| 1 | S |
| 2 | A |
power_meter
| 0 | S |
| 1 | R |
| 2 | A |
| 3 | M |
| 4 | |
| 5 | R |
| 6 | i |
| 7 | v |
| 8 | a |
| 9 | l |
| 10 | |
| 11 | s |
| 12 | i |
| 13 | n |
| 14 | g |
| 15 | l |
| 16 | e |
| 17 | - |
| 18 | s |
| 19 | i |
| 20 | d |
| 21 | e |
| 22 | d |
| 23 | |
| 24 | s |
| 25 | p |
| 26 | i |
| 27 | n |
| 28 | d |
| 29 | l |
| 30 | e |
| 31 | - |
| 32 | b |
| 33 | a |
| 34 | s |
| 35 | e |
| 36 | d |
tire_clearance_note
| 0 | U |
| 1 | p |
| 2 | |
| 3 | t |
| 4 | o |
| 5 | |
| 6 | 3 |
| 7 | 5 |
| 8 | m |
| 9 | m |
| 10 | |
| 11 | o |
| 12 | n |
| 13 | |
| 14 | 7 |
| 15 | 0 |
| 16 | 0 |
| 17 | c |