.jpg)
The MIN.D. is OPEN's modern road bike with classic, minimal aesthetics and cutting-edge performance. A slender 25mm continuous seat tube delivers astonishing comfort. 880g frame with 330g fork. Internal routing for all electronic groupsets and 1x/2x mechanical. Accommodates 25-33mm road tires with 160mm disc mounts. Syntace X-12 thru-axle standard.
Frame
| Frame Material | Carbon |
| Frame Description | 880g carbon frame with 25mm continuous seat tube for vibration dampening. 330g fork uncut. Internal routing for all electronic and 1x/2x mechanical groupsets. |
| Tire Clearance Mm | 33 |
| Axle Rear | 12x142mm Syntace X-1 |
| Axle Front | 12x100mm Syntace X-1 |
| Fork Material | Carbon |
| Fork Maker | OPEN |
| Fork Model | MIN.D. carbon |
| Fork Description | 330g carbon fork uncut |
Brakes
| Brakes | Direct-mount disc caliper |
| Brakes Kind | disc |
| Rotor Size Front Mm | 160 |
| Rotor Size Rear Mm | 160 |