Open Cycle
Open Cycle U.P. 2.0 Complete — SRAM Force XPLR AXS / Zipp 303 S XPLR
Gravel2025
$8000.00
Frame
Carbon
Weight
—
No image available
Complete U.P. 2.0 built with SRAM Force XPLR AXS 1x13 Transmission groupset, Fizik saddle and bar tape finishing kit, Zipp 303 S XPLR carbon wheels, and Fizik Terra Argo tires. The go-to gravel race/adventure setup from OPEN.
Frame
| Frame Material | Carbon |
| Frame Description | Carbon frame, T47 threaded BB, UDH compatible |
| Tire Clearance Mm | 46 |
| Axle Rear | 12x142mm thru-axle |
| Axle Front | 12x100mm thru-axle |
| Fork Material | Carbon |
| Fork Maker | OPEN |
| Fork Model | U-Turn |
Drivetrain
| Shifting Type | wireless |
| Shifters | SRAM Force XPLR AXS |
| Shifters Maker | SRAM |
| Shifters Model | Force XPLR AXS |
| Rear Derailleur | SRAM Force XPLR Transmission |
| Rear Derailleur Maker | SRAM |
| Rear Derailleur Model | Force XPLR Transmission |
| Gearing Config | 1x |
| Crank | SRAM Force XPLR AXS Power Meter |
| Crank Maker | SRAM |
| Crank Model | Force XPLR AXS Power Meter |
| Cassette | SRAM XG-1271 10-44T |
| Cassette Maker | SRAM |
| Cassette Model | XG-1271 |
| Cassette Gearing | 10-44T |
| Bottom Bracket | T47 |
| Bottom Bracket Standard | T47 |
| Chain Maker | SRAM |
| Chain Model | XPLR |
Brakes
| Brakes | SRAM Force HRD |
| Brakes Maker | SRAM |
| Brakes Model | Force HRD |
| Brakes Kind | disc |
| Rotor Size Front Mm | 160 |
| Rotor Size Rear Mm | 160 |
Wheels
| Wheelset | Zipp 303 S XPLR |
| Wheelset Maker | Zipp |
| Wheelset Model | 303 S XPLR |
| Wheelset Material | carbon |
| Wheels Kinds | tubeless |
| Tires | Fizik Terra Argo 700x38mm |
| Tires Maker | Fizik |
| Tires Model | Terra Argo |
| Tires Width | 38mm |
Cockpit
| Handlebar | OPEN B.A.R. |
| Handlebar Maker | OPEN |
| Handlebar Model | B.A.R. |
| Handlebar Material | carbon |
| Handlebar Kind | drop |
| Stem | OPEN B.A.R. integrated stem |
| Stem Maker | OPEN |
| Stem Model | B.A.R. integrated |
| Seatpost | Carbon seatpost |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | Fizik Terra Argo |
| Saddle Maker | Fizik |
| Saddle Model | Terra Argo |