No image available
The U.P.PER. 2.0 is OPEN's bigger-tire adventure gravel bike, taking clearance up to 700x46mm (or 650b equivalent) on a platform shared with the U.P. 2.0 but with wider tube shapes. Every one of 5 sizes gets its own tube shapes, geometry, carbon layup and cockpit options. 880g frame weight (size M). Ships mid-2025.
Frame
| Frame Material | Carbon |
| Frame Description | 880g carbon frame (size M, without metal parts), T47 threaded BB, UDH hanger, 700x46mm tire clearance, internal routing, OPEN B.A.R. cockpit system |
| Tire Clearance Mm | 46 |
| Axle Rear | 12x142mm thru-axle |
| Axle Front | 12x100mm thru-axle |
| Fork Material | Carbon |
| Fork Maker | OPEN |
| Fork Model | U-Turn |
| Fork Description | 375g carbon fork |
bb_standard
| 0 | T |
| 1 | 4 |
| 2 | 7 |