Open Cycle
Open Cycle WI.DE. 2.0 Complete — SRAM Force eTap AXS / Eagle AXS (700c)
Gravel2025
$6400.00
Frame
Carbon
Weight
—
No image available
Complete WI.DE. 2.0 build on 700c wheels. SRAM Force eTap AXS front groupset paired with SRAM Eagle XX1 AXS 1x rear derailleur and 10-50T cassette for a 1x multigear gravel drivetrain. Easton EC70 AX carbon cockpit, DT Swiss HG 1800 wheelset with Schwalbe G-One Allround tires.
Frame
| Frame Material | Carbon |
| Frame Description | Carbon frame with double-drop chainstays, T47 threaded BB, UDH compatible, cargo bosses, internal routing |
| Tire Clearance Mm | 46 |
| Axle Rear | 12x142mm thru-axle ( |
| Axle Front | 12x100mm thru-axle ( |
| Fork Material | Carbon |
| Fork Maker | OPEN |
| Fork Model | U-Turn |
Drivetrain
| Shifting Type | wireless |
| Shifters | SRAM Force eTap AXS |
| Shifters Maker | SRAM |
| Shifters Model | Force eTap AXS |
| Rear Derailleur | SRAM Eagle XX1 AXS |
| Rear Derailleur Maker | SRAM |
| Rear Derailleur Model | Eagle XX1 AXS |
| Gearing Config | 1x |
| Crank | SRAM Force AXS |
| Crank Maker | SRAM |
| Crank Model | Force AXS |
| Cassette | SRAM Eagle XG-1299 10-50T |
| Cassette Maker | SRAM |
| Cassette Model | Eagle XG-1299 |
| Cassette Gearing | 10-50T |
| Bottom Bracket | T47 |
| Bottom Bracket Standard | T47 |
| Chain Maker | SRAM |
| Chain Model | Eagle |
Brakes
| Brakes | SRAM Force HRD |
| Brakes Maker | SRAM |
| Brakes Model | Force HRD |
| Brakes Kind | disc |
| Rotor Size Front Mm | 160 |
| Rotor Size Rear Mm | 160 |
Wheels
| Wheelset | DT Swiss HG 1800 |
| Wheelset Maker | DT Swiss |
| Wheelset Model | HG 1800 |
| Wheelset Material | aluminum |
| Wheels Kinds | clincher |
| Tires | Schwalbe G-One Allround 700x40mm |
| Tires Maker | Schwalbe |
| Tires Model | G-One Allround |
| Tires Width | 40mm |
Cockpit
| Handlebar | Easton EC70 AX |
| Handlebar Maker | Easton |
| Handlebar Model | EC70 AX |
| Handlebar Material | carbon |
| Handlebar Kind | drop |
| Handlebar Width Mm | 440 |
| Stem | Easton EA90 |
| Stem Maker | Easton |
| Stem Model | EA90 |
| Seatpost | Carbon seatpost |
| Seatpost Kind | rigid |