No image available
The WI.DE. 2.0 is OPEN's extreme gravel and trail bike, wider than ever at up to 66mm tire clearance (700c) or 2.6" (650b). Revolutionary double-drop chainstays create a stiff box section behind the BB while maximising tire clearance. Cargo-boss-equipped fork, Fidlock bikepacking mounts, and UDH-compatible. Frameset includes frame, U-Turn fork, headset, seattube collar, Carbon-Ti thru-axles, 2 RD hangers, MultiStops, and noise-reduction foam sleeves.
Frame
| Frame Material | Carbon |
| Frame Description | Carbon frame with double-drop chainstays, cargo bosses on fork, Fidlock bikepacking frame bag compatibility, T47 threaded BB, internal cable routing, UDH compatible |
| Tire Clearance Mm | 66 |
| Axle Rear | 12x142mm thru-axle ( |
| Axle Front | 12x100mm thru-axle ( |
| Fork Material | Carbon |
| Fork Maker | OPEN |
| Fork Model | U-Turn |
| Fork Description | Carbon U-Turn fork with cargo bosses, 66mm tire clearance |
bb_standard
| 0 | T |
| 1 | 4 |
| 2 | 7 |
includes_bar
| 0 | N |
| 1 | o |
| 2 | |
| 3 | — |
| 4 | |
| 5 | O |
| 6 | P |
| 7 | E |
| 8 | N |
| 9 | |
| 10 | B |
| 11 | . |
| 12 | A |
| 13 | . |
| 14 | R |
| 15 | . |
| 16 | |
| 17 | s |
| 18 | o |
| 19 | l |
| 20 | d |
| 21 | |
| 22 | s |
| 23 | e |
| 24 | p |
| 25 | a |
| 26 | r |
| 27 | a |
| 28 | t |
| 29 | e |
| 30 | l |
| 31 | y |
drivetrain_compatibility
| 0 | 1 |
| 1 | x |
| 2 | |
| 3 | o |
| 4 | r |
| 5 | |
| 6 | 2 |
| 7 | x |
| 8 | , |
| 9 | |
| 10 | S |
| 11 | R |
| 12 | A |
| 13 | M |
| 14 | / |
| 15 | S |
| 16 | h |
| 17 | i |
| 18 | m |
| 19 | a |
| 20 | n |
| 21 | o |
| 22 | / |
| 23 | C |
| 24 | a |
| 25 | m |
| 26 | p |
| 27 | a |
| 28 | g |
| 29 | n |
| 30 | o |
| 31 | l |
| 32 | o |
| 33 | ; |
| 34 | |
| 35 | S |
| 36 | R |
| 37 | A |
| 38 | M |
| 39 | |
| 40 | T |
| 41 | r |
| 42 | a |
| 43 | n |
| 44 | s |
| 45 | m |
| 46 | i |
| 47 | s |
| 48 | s |
| 49 | i |
| 50 | o |
| 51 | n |
| 52 | |
| 53 | U |
| 54 | D |
| 55 | H |
| 56 | |
| 57 | c |
| 58 | o |
| 59 | m |
| 60 | p |
| 61 | a |
| 62 | t |
| 63 | i |
| 64 | b |
| 65 | l |
| 66 | e |