Pinarello
Pinarello Dogma F Edizione Speciale Giro 50
Road2026
Price not listed
Frame
TorayCa M40X, TiCR™ Cable Routing, Italian BB
Weight
—

Frame
| Frame Material | TorayCa M40X, TiCR™ Cable Routing, Italian BB |
| Fork Model | NEW eTICR Onda Fork with ForkFlap™, 1.5' upper and lower steerer |
| Fork Description | NEW eTICR Onda Fork with ForkFlap™, 1.5' upper and lower steerer |
Drivetrain
| Rear Derailleur | Shimano Dura Ace Di2 RD-R9200 12s |
| Rear Derailleur Maker | Shimano |
| Rear Derailleur Model | Dura Ace Di2 RD-R9200 12s |
| Front Derailleur | Shimano Dura Ace Di2 FD-9200 12S |
| Front Derailleur Maker | Shimano |
| Front Derailleur Model | Dura Ace Di2 FD-9200 12S |
| Crank | Shimano Dura Ace FC-R9200, HollowTech 2, 12s |
| Crank Maker | Shimano |
| Crank Model | Dura Ace FC-R9200, HollowTech 2, 12s |
| Cassette | Shimano Dura Ace CS-R9200 12S |
| Cassette Maker | Shimano |
| Cassette Model | Dura Ace CS-R9200 12S |
| Bottom Bracket | Shimano Dura Ace SM-BB9200 |
| Bottom Bracket Maker | Shimano |
| Chain Maker | Shimano |
| Chain Model | Dura Ace CN-HG 12S |
Brakes
| Brakes | Dura Ace BR-R9200, 2 pistons caliper, 160mm rotor |
| Brakes Model | Dura Ace BR-R9200, 2 pistons caliper, 160mm rotor |
| Brakes Kind | disc |
| Rotor Size Front Mm | 160 |
| Rotor Size Rear Mm | 160 |
Wheels
| Wheelset | PRINCETON WAKE 6560 EVOLUTION\* |
| Wheelset Maker | Princeton |
| Wheelset Model | WAKE 6560 EVOLUTION\* |
| Tires | Continental Gran Prix 5000S TR28-622 |
| Tires Maker | Continental |
| Tires Model | Gran Prix 5000S TR28-622 |
Cockpit
| Handlebar | MOST Talon Ultra Fast |
| Handlebar Model | MOST Talon Ultra Fast |
| Handlebar Kind | drop |
| Seatpost | Pinarello Aero seatpost with 3D printed titanium top seatclamp and bolts |
| Seatpost Maker | Pinarello |
| Seatpost Model | Aero seatpost with 3D printed titanium top seatclamp and bolts |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | Most Lynx Ultrafast Superflow L Carbon Large 145mm |
| Saddle Model | Most Lynx Ultrafast Superflow L Carbon Large 145mm |