Pinarello
Pinarello DOGMA GR SHIMANO DURA ACE DI2 2x12
Gravel2026
Price not listed
Frame
TorayCa M40X, TiCR™ Cable Routing, Italian BB
Weight
—

Frame
| Frame Material | TorayCa M40X, TiCR™ Cable Routing, Italian BB |
| Fork Model | NEW eTICR Onda Fork with ForkFlap™, 1.5' upper and lower steerer |
| Fork Description | NEW eTICR Onda Fork with ForkFlap™, 1.5' upper and lower steerer |
Drivetrain
| Shifting Type | electronic |
| Front Derailleur | Shimano Dura Ace Di2 FD-9200 12S |
| Front Derailleur Maker | Shimano |
| Front Derailleur Model | Dura Ace Di2 FD-9200 12S |
| Gearing Config | 2x |
| Crank | Shimano Dura Ace Di2 RD-R9200 12s |
| Crank Maker | Shimano |
| Crank Model | Dura Ace Di2 RD-R9200 12s |
| Cassette | shimano dura ace |
| Cassette Maker | Shimano |
| Cassette Model | dura ace |
| Bottom Bracket | SHIMANO DURA ACE BB-R9100 70mm |
| Bottom Bracket Maker | Shimano |
| Chain Maker | Shimano |
| Chain Model | dura ace |
Brakes
| Brakes | Dura Ace BR-R9200, 2 pistons caliper, 160mm rotor |
| Brakes Model | Dura Ace BR-R9200, 2 pistons caliper, 160mm rotor |
| Brakes Kind | disc |
| Rotor Size Front Mm | 160 |
| Rotor Size Rear Mm | 160 |
Wheels
| Wheelset | PRINCETON GRIT 4540 DB |
| Wheelset Maker | Princeton |
| Wheelset Model | GRIT 4540 DB |
| Tires | VITTORIA TERRENO T30 40 |
| Tires Maker | Vittoria |
| Tires Model | TERRENO T30 40 |
Cockpit
| Handlebar | TALON ULTRA FAST GR |
| Handlebar Model | TALON ULTRA FAST GR |
| Handlebar Kind | drop |
| Seatpost | Pinarello Aero seatpost with 3D printed titanium top seatclamp and bolts |
| Seatpost Maker | Pinarello |
| Seatpost Model | Aero seatpost with 3D printed titanium top seatclamp and bolts |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | LYNX 2.0 XC |
| Saddle Model | LYNX 2.0 XC |