Pinarello
Pinarello DOGMA GR SRAM RED XPLR AXS 1x13
Gravel2026
Price not listed
Frame
TorayCa M40X, TiCR™ Cable Routing, Italian BB
Weight
—

Frame
| Frame Material | TorayCa M40X, TiCR™ Cable Routing, Italian BB |
| Fork Model | NEW eTICR Onda Fork with ForkFlap™, 1.5' upper and lower steerer |
| Fork Description | NEW eTICR Onda Fork with ForkFlap™, 1.5' upper and lower steerer |
Drivetrain
| Shifting Type | electronic |
| Rear Derailleur | SRAM RED XPLR AXS 1x13 |
| Rear Derailleur Maker | SRAM |
| Rear Derailleur Model | RED XPLR AXS 1x13 |
| Gearing Config | 1x |
| Crank | SRAM RED XPLR AXS 1x13 |
| Crank Maker | SRAM |
| Crank Model | RED XPLR AXS 1x13 |
| Cassette | SRAM RED XPLR AXS 1x13 |
| Cassette Maker | SRAM |
| Cassette Model | RED XPLR AXS 1x13 |
| Bottom Bracket | SRAM BB DUB ITALIAN 70mm ROAD WIDE |
| Bottom Bracket Maker | SRAM |
| Chain Maker | SRAM |
| Chain Model | Red |
Brakes
| Brakes | Sram Red 2 pistons caliper, 160mm rotor |
| Brakes Maker | SRAM |
| Brakes Model | Red 2 pistons caliper, 160mm rotor |
| Brakes Kind | disc |
| Rotor Size Front Mm | 160 |
| Rotor Size Rear Mm | 160 |
Wheels
| Wheelset | PRINCETON GRIT 4540 DB |
| Wheelset Maker | Princeton |
| Wheelset Model | GRIT 4540 DB |
| Tires | Maxxis Reaver 40mm |
| Tires Model | Maxxis Reaver 40mm |
| Tires Width | 40mm |
Cockpit
| Handlebar | TALON ULTRA FAST GR |
| Handlebar Model | TALON ULTRA FAST GR |
| Handlebar Kind | drop |
| Seatpost | Pinarello Aero seatpost with 3D printed titanium top seatclamp and bolts |
| Seatpost Maker | Pinarello |
| Seatpost Model | Aero seatpost with 3D printed titanium top seatclamp and bolts |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | LYNX 2.0 XC |
| Saddle Model | LYNX 2.0 XC |