Pinarello
Pinarello DOGMA X DURA ACE Di2
Road2026
Price not listed
Frame
TorayCa T1100 1K Dream Carbon with Nanoalloy technology, internal cable routing, Italian BB, UCI app
Weight
—

Frame
| Frame Material | TorayCa T1100 1K Dream Carbon with Nanoalloy techn |
Drivetrain
| Shifting Type | electronic |
| Rear Derailleur | Shimano Dura Ace Di2 RD-R9200 12s |
| Rear Derailleur Maker | Shimano |
| Rear Derailleur Model | Dura Ace Di2 RD-R9200 12s |
| Front Derailleur | Shimano Dura Ace Di2 FD-9200 12S |
| Front Derailleur Maker | Shimano |
| Front Derailleur Model | Dura Ace Di2 FD-9200 12S |
| Crank | Shimano Dura Ace Di2 RD-R9200 12s |
| Crank Maker | Shimano |
| Crank Model | Dura Ace Di2 RD-R9200 12s |
| Cassette | Shimano Dura Ace CS-R9200 12S |
| Cassette Maker | Shimano |
| Cassette Model | Dura Ace CS-R9200 12S |
| Bottom Bracket | Shimano Dura Ace SM-BB9200 |
| Bottom Bracket Maker | Shimano |
| Chain Maker | Shimano |
| Chain Model | Dura Ace CN-HG 12S |
Brakes
| Brakes | Dura Ace BR-R9200, 2 pistons caliper, 160mm rotor |
| Brakes Model | Dura Ace BR-R9200, 2 pistons caliper, 160mm rotor |
| Brakes Kind | disc |
| Rotor Size Front Mm | 160 |
| Rotor Size Rear Mm | 160 |
Wheels
| Wheelset | PRINCETON GRIT 4540 DB |
| Wheelset Maker | Princeton |
| Wheelset Model | GRIT 4540 DB |
| Tires | Pirelli P ZERO Race TLR 35-622 |
| Tires Maker | Pirelli |
| Tires Model | P ZERO Race TLR 35-622 |
Cockpit
| Handlebar | MOST Talon Ultra Light |
| Handlebar Model | MOST Talon Ultra Light |
| Handlebar Kind | drop |
| Seatpost | Pinarello Aero seatpost with 3D printed titanium top seatclamp and bolts |
| Seatpost Maker | Pinarello |
| Seatpost Model | Aero seatpost with 3D printed titanium top seatclamp and bolts |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | Most Lynx Ultrafast Superflow L Carbon Large 145mm |
| Saddle Model | Most Lynx Ultrafast Superflow L Carbon Large 145mm |