Pinarello
Pinarello Dogma X Super Record WRL
Road2026
Price not listed
Frame
TorayCa T1100 1K Dream Carbon with Nanoalloy technology, internal cable routing, Italian BB, UCI app
Weight
—

Frame
| Frame Material | TorayCa T1100 1K Dream Carbon with Nanoalloy techn |
Drivetrain
| Rear Derailleur | Campagnolo Super Record WRL 12S |
| Rear Derailleur Maker | Campagnolo |
| Rear Derailleur Model | Super Record WRL 12S |
| Front Derailleur | Campagnolo Super Record WRL 12S |
| Front Derailleur Maker | Campagnolo |
| Front Derailleur Model | Super Record WRL 12S |
| Crank | Campagnolo Super Record WRL 12S |
| Crank Maker | Campagnolo |
| Crank Model | Super Record WRL 12S |
| Cassette | Campagnolo Super Record WRL 12S |
| Cassette Maker | Campagnolo |
| Cassette Model | Super Record WRL 12S |
| Bottom Bracket | campagnolo super record |
| Bottom Bracket Maker | Campagnolo |
| Chain Maker | Campagnolo |
| Chain Model | Super Record WRL 12S |
Brakes
| Brakes | Campagnolo Super Record 2 pistons caliper, 160mm rotor |
| Brakes Maker | Campagnolo |
| Brakes Model | Super Record 2 pistons caliper, 160mm rotor |
| Brakes Kind | disc |
| Rotor Size Front Mm | 160 |
| Rotor Size Rear Mm | 160 |
Wheels
| Wheelset | Campagnolo Bora WTO |
| Wheelset Maker | Campagnolo |
| Wheelset Model | Bora WTO |
| Tires | Pirelli P ZERO Race TLR 35-622 |
| Tires Maker | Pirelli |
| Tires Model | P ZERO Race TLR 35-622 |
Cockpit
| Handlebar | MOST Talon Ultra Light |
| Handlebar Model | MOST Talon Ultra Light |
| Handlebar Kind | drop |
| Seatpost | Pinarello Aero seatpost with 3D printed titanium top seatclamp and bolts |
| Seatpost Maker | Pinarello |
| Seatpost Model | Aero seatpost with 3D printed titanium top seatclamp and bolts |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | Most Lynx Ultrafast Superflow L Carbon Large 145mm |
| Saddle Model | Most Lynx Ultrafast Superflow L Carbon Large 145mm |