Pinarello
Pinarello Granger X1 Disc
Gravel2023
Price not listed
Frame
TorayCa T600 UD, Internal Cable Routing, Italian BB
Weight
—

Frame
| Frame Material | TorayCa T600 UD, Internal Cable Routing, Italian B |
| Fork Model | grevil onda fork with forkflap™, tapered head tube |
| Fork Description | grevil onda fork with forkflap™, tapered head tube |
Drivetrain
| Rear Derailleur | sram apex 1 sgs 11s 1x |
| Rear Derailleur Maker | SRAM |
| Rear Derailleur Model | apex 1 sgs 11s 1x |
| Crank | sram apex 1 sgs 11s 1x |
| Crank Maker | SRAM |
| Crank Model | apex 1 sgs 11s 1x |
| Cassette | sram apex |
| Cassette Maker | SRAM |
| Cassette Model | apex |
| Bottom Bracket | sram apex |
| Bottom Bracket Maker | SRAM |
| Chain Maker | SRAM |
| Chain Model | apex |
Brakes
| Brakes | sram apex 2 pistons caliper, 160mm rotor |
| Brakes Maker | SRAM |
| Brakes Model | apex 2 pistons caliper, 160mm rotor |
| Brakes Kind | disc |
| Rotor Size Front Mm | 160 |
| Rotor Size Rear Mm | 160 |
Cockpit
| Handlebar | Jaguar XA Aero TiCR |
| Handlebar Model | Jaguar XA Aero TiCR |
| Handlebar Kind | drop |
| Stem | Tiger Aero Alu TiCR |
| Stem Model | Tiger Aero Alu TiCR |
| Seatpost | MOST Alu round seatpost - Ø 27.2mm |
| Seatpost Model | MOST Alu round seatpost - Ø 27.2mm |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | Most Lynx Aircross FEC Alloy Large 145mm |
| Saddle Model | Most Lynx Aircross FEC Alloy Large 145mm |