
Frame
| Frame Material | TORAY M40J |
Drivetrain
| Shifting Type | electronic |
| Rear Derailleur | SRAM XX SL EAGLE |
| Rear Derailleur Maker | SRAM |
| Rear Derailleur Model | XX SL EAGLE |
| Gearing Config | 1x |
| Crank | Aero profile, 38T |
| Crank Model | Aero profile, 38T |
| Cassette | SRAM XX SL EAGLE |
| Cassette Maker | SRAM |
| Cassette Model | XX SL EAGLE |
| Bottom Bracket | BSA 73mm |
| Chain Model | 55mm with zero offsets chainrings |
Brakes
| Brakes | PM 160 front rotor |
| Brakes Model | PM 160 front rotor |
| Brakes Kind | disc |
Wheels
| Wheelset | DT Swiss XRC 1200 110/148 XDR |
| Wheelset Maker | DT Swiss |
| Wheelset Model | XRC 1200 110/148 XDR |
| Tires | Schwalbe G-One R Pro, 50mm front and rear |
| Tires Model | Schwalbe G-One R Pro, 50mm front and rear |
| Tires Width | 50mm |
Cockpit
| Handlebar | MOST Talon Ultra Light |
| Handlebar Model | MOST Talon Ultra Light |
| Handlebar Kind | drop |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | LYNX 2.0 XC |
| Saddle Model | LYNX 2.0 XC |