No image available
Addict Gravel HMF carbon with SRAM Rival XPLR AXS 1x13, 45mm tire clearance.
Frame
| Frame Material | Addict Gravel HMF Carbon |
| Frame Description | Gravel geometry, 45mm tire clearance, internal cable routing, replaceable UDH hanger, fender kit ready |
| Tire Clearance Mm | 45 |
| Axle Rear | 12x142mm thru-axle |
| Axle Front | 12x100mm thru-axle |
| Fork Material | Carbon |
| Fork Maker | Scott |
| Fork Model | Addict Gravel HMF Disc |
Drivetrain
| Shifting Type | wireless |
| Shifters | SRAM Rival AXS HRD |
| Shifters Maker | SRAM |
| Shifters Model | Rival AXS HRD |
| Rear Derailleur | SRAM Rival XPLR AXS RD |
| Rear Derailleur Maker | SRAM |
| Rear Derailleur Model | Rival XPLR AXS RD |
| Gearing Config | 1x |
| Crank | SRAM Rival XPLR AXS Crankset |
| Crank Maker | SRAM |
| Crank Model | Rival XPLR AXS |
| Chainring Gearing | 40T |
| Cassette | SRAM Rival XPLR XG-1251 10-44T |
| Cassette Maker | SRAM |
| Cassette Model | XG-1251 |
| Cassette Gearing | 10-44T |
| Bottom Bracket | SRAM DUB |
| Bottom Bracket Maker | SRAM |
| Bottom Bracket Standard | DUB PressFit |
| Chain Maker | SRAM |
| Chain Model | Rival |
Brakes
| Brakes | SRAM Rival AXS HRD |
| Brakes Maker | SRAM |
| Brakes Model | Rival AXS HRD |
| Brakes Kind | disc |
| Rotor Size Front Mm | 160 |
| Rotor Size Rear Mm | 140 |
Wheels
| Wheelset | Syncros RP 2.0 Disc |
| Wheelset Maker | Syncros |
| Wheelset Model | RP 2.0 Disc |
| Wheelset Material | aluminum |
| Wheels Kinds | tubeless |
| Tires | Schwalbe G-One Bite TLE 700x40C |
| Tires Maker | Schwalbe |
| Tires Model | G-One Bite TLE |
| Tires Width | 40mm |
Cockpit
| Handlebar | Syncros Creston iC 1.5 Compact |
| Handlebar Maker | Syncros |
| Handlebar Model | Creston iC 1.5 Compact |
| Handlebar Material | aluminum |
| Handlebar Kind | drop |
| Stem | Syncros Duncan SL CFT |
| Stem Maker | Syncros |
| Stem Model | Duncan SL CFT |
| Seatpost | Syncros Duncan SL CFT |
| Seatpost Maker | Syncros |
| Seatpost Model | Duncan SL CFT |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | Syncros Belcarra V 1.5 NEO Cut Out |
| Saddle Maker | Syncros |
| Saddle Model | Belcarra V 1.5 NEO Cut Out |