No image available
Race-optimized gravel bike with Addict Gravel HMX carbon frame, SRAM Red XPLR AXS 1x13 with power meter, Fulcrum Sharq carbon wheels, 700x45C tires.
Frame
| Frame Material | Addict Gravel HMX Carbon |
| Frame Description | Race gravel geometry, 45mm tire clearance, internal cable routing, UDH replaceable hanger, fender kit ready, Syncros seatpost |
| Tire Clearance Mm | 45 |
| Axle Rear | 12x142mm thru-axle |
| Axle Front | 12x100mm thru-axle |
| Fork Material | Carbon |
| Fork Maker | Scott |
| Fork Model | Addict Gravel HMX Disc |
Drivetrain
| Shifting Type | wireless |
| Shifters | SRAM Red AXS HRD |
| Shifters Maker | SRAM |
| Shifters Model | Red AXS HRD |
| Rear Derailleur | SRAM Red XPLR AXS RD |
| Rear Derailleur Maker | SRAM |
| Rear Derailleur Model | Red XPLR AXS RD |
| Gearing Config | 1x |
| Crank | SRAM Red XPLR Power Meter Crankset |
| Crank Maker | SRAM |
| Crank Model | Red XPLR Power Meter |
| Chainring Gearing | 42T |
| Cassette | SRAM Red XPLR XG-1291 10-44T |
| Cassette Maker | SRAM |
| Cassette Model | XG-1291 |
| Cassette Gearing | 10-44T |
| Bottom Bracket | SRAM DUB |
| Bottom Bracket Maker | SRAM |
| Bottom Bracket Standard | DUB PressFit |
| Chain Maker | SRAM |
| Chain Model | Red XPLR |
Brakes
| Brakes | SRAM Red AXS HRD |
| Brakes Maker | SRAM |
| Brakes Model | Red AXS HRD |
| Brakes Kind | disc |
| Rotor Size Front Mm | 160 |
| Rotor Size Rear Mm | 140 |
Wheels
| Wheelset | Fulcrum Sharq Carbon |
| Wheelset Maker | Fulcrum |
| Wheelset Model | Sharq Carbon |
| Wheelset Material | carbon |
| Wheels Kinds | tubeless |
| Tires | Schwalbe G-One RS Evolution 700x45C |
| Tires Maker | Schwalbe |
| Tires Model | G-One RS Evolution |
| Tires Width | 45mm |
Cockpit
| Handlebar | Syncros Creston iC SL X Carbon |
| Handlebar Maker | Syncros |
| Handlebar Model | Creston iC SL X Carbon |
| Handlebar Material | carbon |
| Handlebar Kind | drop |
| Stem | Syncros Duncan SL CFT |
| Stem Maker | Syncros |
| Stem Model | Duncan SL CFT |
| Seatpost | Syncros Duncan SL CFT |
| Seatpost Maker | Syncros |
| Seatpost Model | Duncan SL CFT |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | Syncros Belcarra V 1.0 NEO Cut Out |
| Saddle Maker | Syncros |
| Saddle Model | Belcarra V 1.0 NEO Cut Out |