No image available
HMX carbon Addict RC Pro with Shimano Dura-Ace Di2, Syncros Capital 1.0S 40mm carbon wheels, Schwalbe Pro One 30mm tyres.
Frame
| Frame Material | Addict RC HMX Carbon |
| Frame Description | PP Mandrel construction, fully hollow frame, 650g claimed (M), 34mm tire clearance, integrated cable routing, replaceable derailleur hanger |
| Tire Clearance Mm | 34 |
| Axle Rear | 12x142mm thru-axle |
| Axle Front | 12x100mm thru-axle |
| Fork Material | Carbon |
| Fork Maker | Scott |
| Fork Model | Addict RC HMX Disc |
Drivetrain
| Shifting Type | electronic |
| Shifters | Shimano Dura-Ace Di2 ST-R9270 |
| Shifters Maker | Shimano |
| Shifters Model | Dura-Ace Di2 ST-R9270 |
| Rear Derailleur | Shimano Dura-Ace Di2 RD-R9250 |
| Rear Derailleur Maker | Shimano |
| Rear Derailleur Model | RD-R9250 |
| Front Derailleur | Shimano Dura-Ace Di2 FD-R9250 |
| Front Derailleur Maker | Shimano |
| Front Derailleur Model | FD-R9250 |
| Gearing Config | 2x |
| Crank | Shimano Dura-Ace FC-R9200 Hollowtech II |
| Crank Maker | Shimano |
| Crank Model | FC-R9200 |
| Chainring Gearing | 52/36T |
| Cassette | Shimano Dura-Ace CS-R9200-12 11-30T |
| Cassette Maker | Shimano |
| Cassette Model | CS-R9200 |
| Cassette Gearing | 11-30T |
| Bottom Bracket | Shimano BB92 |
| Bottom Bracket Maker | Shimano |
| Bottom Bracket Standard | PressFit BB92 |
| Chain Maker | Shimano |
| Chain Model | CN-M9100 |
Brakes
| Brakes | Shimano BR-R9270 |
| Brakes Maker | Shimano |
| Brakes Model | BR-R9270 |
| Brakes Kind | disc |
| Rotor Size Front Mm | 160 |
| Rotor Size Rear Mm | 140 |
Wheels
| Wheelset | Syncros Capital 1.0S 40mm |
| Wheelset Maker | Syncros |
| Wheelset Model | Capital 1.0S 40mm |
| Wheelset Material | carbon |
| Wheels Kinds | tubeless |
| Tires | Schwalbe Pro One TLE 700x30C |
| Tires Maker | Schwalbe |
| Tires Model | Pro One TLE |
| Tires Width | 30mm |
Cockpit
| Handlebar | Syncros Creston iC SL Aero |
| Handlebar Maker | Syncros |
| Handlebar Model | Creston iC SL Aero |
| Handlebar Material | carbon |
| Handlebar Kind | drop |
| Stem | Syncros Duncan SL Aero CFT |
| Stem Maker | Syncros |
| Stem Model | Duncan SL Aero CFT |
| Seatpost | Syncros Duncan SL CFT |
| Seatpost Maker | Syncros |
| Seatpost Model | Duncan SL CFT |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | Syncros Belcarra V 1.0 NEO Cut Out |
| Saddle Maker | Syncros |
| Saddle Model | Belcarra V 1.0 NEO Cut Out |