
Foil RC HMX carbon aero road bike with Shimano 105 Di2 2x12, Syncros alloy wheels.
Frame
| Frame Material | Foil RC HMX Carbon |
| Frame Description | Aero road frame, F01 Airfoil design, 30mm tire clearance, internal cable routing, replaceable derailleur hanger |
| Tire Clearance Mm | 30 |
| Axle Rear | 12x142mm thru-axle |
| Axle Front | 12x100mm thru-axle |
| Fork Material | Carbon |
| Fork Maker | Scott |
| Fork Model | Foil Disc HMX |
Drivetrain
| Shifting Type | electronic |
| Shifters | Shimano 105 Di2 ST-R7170 |
| Shifters Maker | Shimano |
| Shifters Model | 105 Di2 ST-R7170 |
| Rear Derailleur | Shimano 105 Di2 RD-R7150 |
| Rear Derailleur Maker | Shimano |
| Rear Derailleur Model | RD-R7150 |
| Front Derailleur | Shimano 105 Di2 FD-R7150 |
| Front Derailleur Maker | Shimano |
| Front Derailleur Model | FD-R7150 |
| Gearing Config | 2x |
| Crank | Shimano 105 FC-R7100 Hollowtech II |
| Crank Maker | Shimano |
| Crank Model | FC-R7100 |
| Chainring Gearing | 50/34T |
| Cassette | Shimano 105 CS-R7100-12 11-34T |
| Cassette Maker | Shimano |
| Cassette Model | CS-R7100 |
| Cassette Gearing | 11-34T |
| Bottom Bracket | Shimano BB86 |
| Bottom Bracket Maker | Shimano |
| Bottom Bracket Standard | PressFit BB86 |
| Chain Maker | Shimano |
| Chain Model | CN-HG601 |
Brakes
| Brakes | Shimano BR-R7170 |
| Brakes Maker | Shimano |
| Brakes Model | BR-R7170 |
| Brakes Kind | disc |
| Rotor Size Front Mm | 160 |
| Rotor Size Rear Mm | 140 |
Wheels
| Wheelset | Syncros Capital 1.0 |
| Wheelset Maker | Syncros |
| Wheelset Model | Capital 1.0 |
| Wheelset Material | aluminum |
| Wheels Kinds | clincher |
| Tires | Schwalbe One Race-Guard TLE 700x28C |
| Tires Maker | Schwalbe |
| Tires Model | One Race-Guard TLE |
| Tires Width | 28mm |
Cockpit
| Handlebar | Syncros Creston iC SL |
| Handlebar Maker | Syncros |
| Handlebar Model | Creston iC SL |
| Handlebar Material | aluminum |
| Handlebar Kind | drop |
| Stem | Syncros Duncan SL CFT |
| Stem Maker | Syncros |
| Stem Model | Duncan SL CFT |
| Seatpost | Syncros Duncan SL CFT |
| Seatpost Maker | Syncros |
| Seatpost Model | Duncan SL CFT |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | Syncros Belcarra V 1.0 NEO Cut Out |
| Saddle Maker | Syncros |
| Saddle Model | Belcarra V 1.0 NEO Cut Out |