
Foil RC HMX carbon aero road bike with SRAM Force AXS 2x12, Syncros Capital 1.0S Aero 60mm wheels.
Frame
| Frame Material | Foil RC HMX Carbon |
| Frame Description | Aero road frame, F01 Airfoil design, 30mm tire clearance, internal cable routing, replaceable derailleur hanger |
| Tire Clearance Mm | 30 |
| Axle Rear | 12x142mm thru-axle |
| Axle Front | 12x100mm thru-axle |
| Fork Material | Carbon |
| Fork Maker | Scott |
| Fork Model | Foil Disc HMX |
Drivetrain
| Shifting Type | wireless |
| Shifters | SRAM Force AXS |
| Shifters Maker | SRAM |
| Shifters Model | Force AXS |
| Rear Derailleur | SRAM Force AXS RD |
| Rear Derailleur Maker | SRAM |
| Rear Derailleur Model | Force AXS RD |
| Gearing Config | 2x |
| Crank | SRAM Force AXS Crankset |
| Crank Maker | SRAM |
| Crank Model | Force AXS |
| Chainring Gearing | 50/34T |
| Cassette | SRAM Force XG-1270 10-33T |
| Cassette Maker | SRAM |
| Cassette Model | XG-1270 |
| Cassette Gearing | 10-33T |
| Bottom Bracket | SRAM DUB |
| Bottom Bracket Maker | SRAM |
| Bottom Bracket Standard | DUB PressFit |
| Chain Maker | SRAM |
| Chain Model | Force |
Brakes
| Brakes | SRAM Force AXS HRD |
| Brakes Maker | SRAM |
| Brakes Model | Force AXS HRD |
| Brakes Kind | disc |
| Rotor Size Front Mm | 160 |
| Rotor Size Rear Mm | 140 |
Wheels
| Wheelset | Syncros Capital 1.0S Aero 60mm |
| Wheelset Maker | Syncros |
| Wheelset Model | Capital 1.0S Aero 60mm |
| Wheelset Material | carbon |
| Wheels Kinds | tubeless |
| Tires | Schwalbe Pro One Aero TLE 700x28C |
| Tires Maker | Schwalbe |
| Tires Model | Pro One Aero TLE |
| Tires Width | 28mm |
Cockpit
| Handlebar | Syncros Creston iC SL Aero |
| Handlebar Maker | Syncros |
| Handlebar Model | Creston iC SL Aero |
| Handlebar Material | carbon |
| Handlebar Kind | drop |
| Stem | Syncros Duncan SL Aero CFT |
| Stem Maker | Syncros |
| Stem Model | Duncan SL Aero CFT |
| Seatpost | Syncros Duncan SL Aero CFT |
| Seatpost Maker | Syncros |
| Seatpost Model | Duncan SL Aero CFT |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | Syncros Belcarra V 1.0 NEO Cut Out |
| Saddle Maker | Syncros |
| Saddle Model | Belcarra V 1.0 NEO Cut Out |