
Aluminum gravel bike with carbon fork, SRAM Apex XPLR 1x12, hydraulic disc brakes, Schwalbe G-One Bite tires.
Frame
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Description | 6061 D. Butted Alloy gravel frame, carbon fork, 45mm tire clearance, internal cable routing, fender kit ready |
| Tire Clearance Mm | 45 |
| Axle Rear | 12x142mm thru-axle |
| Axle Front | 12x100mm thru-axle |
| Fork Material | Carbon |
| Fork Maker | Scott |
| Fork Model | Speedster Gravel Carbon Fork |
Drivetrain
| Shifting Type | mechanical |
| Shifters | SRAM Apex XPLR HRD |
| Shifters Maker | SRAM |
| Shifters Model | Apex XPLR HRD |
| Rear Derailleur | SRAM Apex XPLR RD |
| Rear Derailleur Maker | SRAM |
| Rear Derailleur Model | Apex XPLR RD |
| Gearing Config | 1x |
| Crank | SRAM Apex XPLR Crankset |
| Crank Maker | SRAM |
| Crank Model | Apex XPLR |
| Chainring Gearing | 40T |
| Cassette | SRAM Apex XPLR PG-1231 11-44T |
| Cassette Maker | SRAM |
| Cassette Model | PG-1231 |
| Cassette Gearing | 11-44T |
| Bottom Bracket | SRAM DUB |
| Bottom Bracket Maker | SRAM |
| Bottom Bracket Standard | DUB PressFit |
| Chain Maker | SRAM |
| Chain Model | PC-1110 |
Brakes
| Brakes | SRAM Apex HRD |
| Brakes Maker | SRAM |
| Brakes Model | Apex HRD |
| Brakes Kind | disc |
| Rotor Size Front Mm | 160 |
| Rotor Size Rear Mm | 140 |
Wheels
| Wheelset | Syncros Race X25 Disc |
| Wheelset Maker | Syncros |
| Wheelset Model | Race X25 Disc |
| Wheelset Material | aluminum |
| Wheels Kinds | tubeless |
| Tires | Schwalbe G-One Bite TLE 700x40C |
| Tires Maker | Schwalbe |
| Tires Model | G-One Bite TLE |
| Tires Width | 40mm |
Cockpit
| Handlebar | Syncros RR2.0 Compact |
| Handlebar Maker | Syncros |
| Handlebar Model | RR2.0 Compact |
| Handlebar Material | aluminum |
| Handlebar Kind | drop |
| Stem | Syncros RR2.5 6-degree |
| Stem Maker | Syncros |
| Stem Model | RR2.5 6-degree |
| Seatpost | Syncros RP2.0 Disc |
| Seatpost Maker | Syncros |
| Seatpost Model | RP2.0 Disc |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | Syncros Belcarra V 1.5 NEO |
| Saddle Maker | Syncros |
| Saddle Model | Belcarra V 1.5 NEO |