Frame
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Description | Specialized E5 Premium Aluminum Disc frame with D'Aluisio Smartweld Sprint Technology, hydroformed aluminum tubing, tapered head tube, fully internally routed cables, threaded BB |
| Axle Front | 12x100mm thru-axle |
| Fork Material | Carbon |
| Fork Model | FACT Carbon, 12x100mm thru-axle, flat-mount disc |
| Fork Description | FACT Carbon, 12x100mm thru-axle, flat-mount disc |
Cockpit
| Seatpost | 2021 S-Works Tarmac Carbon seat post, FACT Carbon, 20mm offset |
| Seatpost Model | 2021 S-Works Tarmac Carbon seat post, FACT Carbon, 20mm offset |
| Seatpost Kind | rigid |