Frame
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Description | Specialized E5 Premium Aluminum Disc frame with D''''''''''''''''Aluisio Smartweld Technology, hydroformed aluminum tubing, tapered head tube, threaded BB, UDH dropout |
| Tire Clearance Mm | 40 |
| Axle Front | 12x100mm thru-axle |
| Fork Material | Carbon |
| Fork Model | S-Works FACT Carbon, 12x100mm thru-axle, flat-mount disc |
| Fork Description | S-Works FACT Carbon, 12x100mm thru-axle, flat-mount disc |
Drivetrain
| Shifting Type | mechanical |
| Shifters | SRAM Apex |
| Shifters Maker | SRAM |
| Shifters Model | Apex |
| Rear Derailleur | SRAM Apex XPLR, mechanical, 12-speed |
| Rear Derailleur Maker | SRAM |
| Rear Derailleur Model | Apex XPLR, mechanical, 12-speed |
| Crank | SRAM Apex DUB Wide, 40t |
| Crank Maker | SRAM |
| Crank Model | Apex DUB Wide, 40t |
| Cassette | SRAM APEX XPLR, 12sp, 11-44T |
| Cassette Maker | SRAM |
| Cassette Model | APEX XPLR, 12sp, 11-44T |
| Cassette Gearing | 11-44T |
| Bottom Bracket | SRAM DUB BSA 68 Wide |
| Bottom Bracket Maker | SRAM |
| Bottom Bracket Standard | BSA |
| Chain Maker | SRAM |
| Chain Model | Apex D1 |
Brakes
| Brakes | SRAM Apex, Hydraulic Disc |
| Brakes Maker | SRAM |
| Brakes Model | Apex, Hydraulic Disc |
| Brakes Kind | disc |
Wheels
| Wheelset | DT Swiss G540 rim, 24mm internal width, tubeless ready, 24h, Specialized full sealed bearing thru axle hub, centerlock disc, DT Swiss Champion 14G stainless steel spokes, DT Swiss brass nipples |
| Wheelset Maker | DT Swiss |
| Wheelset Model | G540 rim, 24mm internal width, tubeless ready, 24h, Specialized full sealed bearing thru axle hub, c |
| Wheelset Material | aluminum |
| Wheels Kinds | tubeless |
| Tires | Pathfinder 700x40, Tubeless Ready |
| Tires Model | Pathfinder 700x40, Tubeless Ready |
| Tires Width | 40mm |
Cockpit
| Handlebar | Specialized Adventure Gear, 118.9mm drop x 70mm reach x 12º flare |
| Handlebar Maker | Specialized |
| Handlebar Model | Adventure Gear, 118.9mm drop x 70mm reach x 12º flare |
| Handlebar Kind | drop |
| Stem | Specialized, 3D-forged alloy, 4-bolt, 7-degree rise |
| Stem Maker | Specialized |
| Stem Model | 3D-forged alloy, 4-bolt, 7-degree rise |
| Seatpost | Alloy, 2-bolt Clamp, 12mm offset, 27.2mm, anti-corrosion hardware |
| Seatpost Model | Alloy, 2-bolt Clamp, 12mm offset, 27.2mm, anti-corrosion hardware |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| Saddle Model | Body Geometry Power Sport, steel rails |