Frame
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Description | Specialized E5 Premium Aluminum Disc frame with D'Aluisio Smartweld Technology, hydroformed aluminum tubing, tapered head tube, threaded BB, UDH dropout |
| Tire Clearance Mm | 38 |
| Axle Front | 12x100mm thru-axle |
| Fork Material | Carbon |
| Fork Model | S-Works FACT Carbon, 12x100mm thru-axle, flat-mount disc |
| Fork Description | S-Works FACT Carbon, 12x100mm thru-axle, flat-mount disc |
Drivetrain
| Shifting Type | mechanical |
| Shifters | SRAM APEX, 12sp |
| Shifters Maker | SRAM |
| Shifters Model | APEX, 12sp |
| Rear Derailleur | SRAM APEX XPLR, Mechanical |
| Rear Derailleur Maker | SRAM |
| Rear Derailleur Model | APEX XPLR, Mechanical |
| Crank | SRAM APEX XPLR, 40t |
| Crank Maker | SRAM |
| Crank Model | APEX XPLR, 40t |
| Cassette | SRAM PG 1231, XPLR, 11-44 |
| Cassette Maker | SRAM |
| Cassette Model | PG 1231, XPLR, 11-44 |
| Cassette Gearing | 11-44 |
| Bottom Bracket | SRAM DUB BSA 68 Wide |
| Bottom Bracket Maker | SRAM |
| Bottom Bracket Standard | BSA |
| Chain Maker | SRAM |
| Chain Model | APEX 12S |
Brakes
| Brakes | SRAM APEX, Hydraulic Disc |
| Brakes Maker | SRAM |
| Brakes Model | APEX, Hydraulic Disc |
| Brakes Kind | disc |
Wheels
| Wheelset | DT G540, Centerlock Disc, Tubeless Ready, 25mm internal width |
| Wheelset Maker | DT Swiss |
| Wheelset Model | G540, Centerlock Disc, Tubeless Ready, 25mm internal width |
| Wheels Kinds | tubeless |
| Tires | Pathfinder Pro 2BR, 700x38 |
| Tires Model | Pathfinder Pro 2BR, 700x38 |
| Tires Width | 38mm |
Cockpit
| Handlebar | Specialized Adventure Gear, 118.9mm drop x 70mm reach x 12º flare |
| Handlebar Maker | Specialized |
| Handlebar Model | Adventure Gear, 118.9mm drop x 70mm reach x 12º flare |
| Handlebar Kind | drop |
| Stem | Specialized, 3D-forged alloy, 4-bolt, 7-degree rise |
| Stem Maker | Specialized |
| Stem Model | 3D-forged alloy, 4-bolt, 7-degree rise |
| Seatpost | Alloy, 2-bolt Clamp, 12mm offset, 27.2mm, anti-corrosion hardware |
| Seatpost Model | Alloy, 2-bolt Clamp, 12mm offset, 27.2mm, anti-corrosion hardware |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| Saddle Model | Body Geometry Power Sport, steel rails |