Frame
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Description | Specialized Diverge E5 Premium Aluminum, SWAT™ Door integration, Future Shock suspension, threaded BB, internal routing, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc, UDH dropout |
| Tire Clearance Mm | 45 |
| Axle Rear | 12x142mm thru-axle |
| Fork Material | Carbon |
| Fork Model | Future Shock 3.1 w/ Smooth Boot, FACT Carbon 12x100mm, thru-axle, flat-mount disc |
| Fork Description | Future Shock 3.1 w/ Smooth Boot, FACT Carbon 12x100mm, thru-axle, flat-mount disc |
Drivetrain
| Shifting Type | mechanical |
| Shifters | SRAM Apex |
| Shifters Maker | SRAM |
| Shifters Model | Apex |
| Rear Derailleur | SRAM Apex Eagle 12-speed |
| Rear Derailleur Maker | SRAM |
| Rear Derailleur Model | Apex Eagle 12-speed |
| Crank | SRAM Apex DUB Wide, 40t |
| Crank Maker | SRAM |
| Crank Model | Apex DUB Wide, 40t |
| Cassette | SRAM PG-1210 Eagle, 12-speed, 11-50t |
| Cassette Maker | SRAM |
| Cassette Model | PG-1210 Eagle, 12-speed, 11-50t |
| Cassette Gearing | 11-50t |
| Bottom Bracket | SRAM DUB BSA 68 Wide |
| Bottom Bracket Maker | SRAM |
| Bottom Bracket Standard | BSA |
| Chain Maker | SRAM |
| Chain Model | NX Eagle, 12-speed |
Brakes
| Brakes | SRAM Apex, Hydraulic disc |
| Brakes Maker | SRAM |
| Brakes Model | Apex, Hydraulic disc |
| Brakes Kind | disc |
Wheels
| Wheelset | DT Swiss G540 rim, 24mm internal width, tubeless ready, 24h, Specialized full sealed bearing thru axle hub, centerlock disc, DT Swiss Champion 14G stainless steel spokes, DT Swiss brass nipples |
| Wheelset Maker | DT Swiss |
| Wheelset Model | G540 rim, 24mm internal width, tubeless ready, 24h, Specialized full sealed bearing thru axle hub, c |
| Wheelset Material | aluminum |
| Wheels Kinds | tubeless |
| Tires | Tracer TLR All Terrain Gravel Tire 700x45, Tubeless Ready |
| Tires Model | Tracer TLR All Terrain Gravel Tire 700x45, Tubeless Ready |
| Tires Width | 45mm |
Cockpit
| Handlebar | Specialized Adventure Gear Hover, 103mm drop x 70mm reach x 12º flare |
| Handlebar Maker | Specialized |
| Handlebar Model | Adventure Gear Hover, 103mm drop x 70mm reach x 12º flare |
| Handlebar Kind | drop |
| Handlebar Width Mm | 103 |
| Stem | Future Stem, Comp |
| Stem Model | Future Stem, Comp |
| Seatpost | Alloy, 2-bolt Clamp, 12mm offset, 27.2mm, anti-corrosion hardware |
| Seatpost Model | Alloy, 2-bolt Clamp, 12mm offset, 27.2mm, anti-corrosion hardware |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| Saddle Model | Body Geometry Power Sport, steel rails |