Frame
| Frame Material | Carbon |
| Frame Description | FACT 10R, Rider First Engineered™ (RFE), FreeFoil Shape Library tubes, threaded BB, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Tire Clearance Mm | 32 |
| Axle Rear | 12x142mm thru-axle |
| Fork Material | Carbon |
| Fork Model | Future Shock 3.1 w/ Smooth Boot, FACT Carbon 12x100mm, thru-axle, flat-mount disc |
| Fork Description | Future Shock 3.1 w/ Smooth Boot, FACT Carbon 12x100mm, thru-axle, flat-mount disc |
Drivetrain
| Shifting Type | mechanical |
| Shifters | Shimano 105 R7120, Hydraulic Disc |
| Shifters Maker | Shimano |
| Shifters Model | 105 R7120, Hydraulic Disc |
| Rear Derailleur | Shimnao 105 mechanical R7100, 12-Speed |
| Rear Derailleur Model | Shimnao 105 mechanical R7100, 12-Speed |
| Front Derailleur | Shimano 105 mechanical R7100, braze-on |
| Front Derailleur Maker | Shimano |
| Front Derailleur Model | 105 mechanical R7100, braze-on |
| Gearing Config | 2x |
| Crank | Shimano 105, 12-Speed |
| Crank Maker | Shimano |
| Crank Model | 105, 12-Speed |
| Chainring Gearing | 50/34T |
| Cassette | Shimano 105, 12-speed, 11-36T |
| Cassette Maker | Shimano |
| Cassette Model | 105, 12-speed, 11-36T |
| Cassette Gearing | 11-36T |
| Bottom Bracket | Shimano BSA |
| Bottom Bracket Maker | Shimano |
| Bottom Bracket Standard | BSA |
| Chain Maker | Shimano |
| Chain Model | 105, 12-Speed |
Brakes
| Brakes | Shimano 105 Hydraulic Disc, 160mm |
| Brakes Maker | Shimano |
| Brakes Model | 105 Hydraulic Disc, 160mm |
| Brakes Kind | disc |
| Rotor Size Front Mm | 160 |
| Rotor Size Rear Mm | 160 |
Wheels
| Wheelset | DT Swiss G540 rim, 24mm internal width, tubeless ready, 24h, Specialized full sealed bearing thru axle hub, centerlock disc, DT Swiss Champion 14G stainless steel spokes, DT Swiss brass nipples |
| Wheelset Maker | DT Swiss |
| Wheelset Model | G540 rim, 24mm internal width, tubeless ready, 24h, Specialized full sealed bearing thru axle hub, c |
| Wheelset Material | aluminum |
| Wheels Kinds | tubeless |
| Tires | S-Works Mondo 2BR, 700x32c |
| Tires Model | S-Works Mondo 2BR, 700x32c |
| Tires Width | 32mm |
Cockpit
| Handlebar | Specialized Hover Comp, Alloy, 125mm Drop, 75mm Reach w/Di2 Hole |
| Handlebar Maker | Specialized |
| Handlebar Model | Hover Comp, Alloy, 125mm Drop, 75mm Reach w/Di2 Hole |
| Handlebar Material | aluminum |
| Handlebar Kind | drop |
| Handlebar Width Mm | 125 |
| Stem | Future Stem Comp |
| Stem Model | Future Stem Comp |
| Seatpost | S-Works Pave Seat post |
| Seatpost Model | S-Works Pave Seat post |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| Saddle Model | Body Geometry Power Sport, steel rails |