Frame
| Frame Material | Carbon |
| Frame Description | S-Works Aethos 2 FACT 12r Carbon, Rider First Engineered™, Ceramic Speed SLT Headset Bearings, Threaded BB, Hidden Cable Routing, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Tire Clearance Mm | 28 |
| Axle Rear | 12x142mm thru-axle |
| Axle Front | 12x100mm thru-axle |
| Fork Material | Carbon |
| Fork Model | S-Works Aethos 2 FACT 12r Carbon, 12x100mm thru-axle, flat-mount disc |
| Fork Description | S-Works Aethos 2 FACT 12r Carbon, 12x100mm thru-axle, flat-mount disc |
Drivetrain
| Shifting Type | electronic |
| Shifters | Shimano Dura-Ace Di2 R9270, hydraulic disc |
| Shifters Maker | Shimano |
| Shifters Model | Dura-Ace Di2 R9270, hydraulic disc |
| Rear Derailleur | Shimano Dura-Ace Di2 R9250, 12-speed |
| Rear Derailleur Maker | Shimano |
| Rear Derailleur Model | Dura-Ace Di2 R9250, 12-speed |
| Front Derailleur | Shimano Dura-Ace Di2 R9250, braze-on |
| Front Derailleur Maker | Shimano |
| Front Derailleur Model | Dura-Ace Di2 R9250, braze-on |
| Gearing Config | 2x |
| Crank | Shimano Dura-Ace R9200, HollowTech II, 12-speed with 4iiii Precision Pro dual-sided powermeter, 52/36t |
| Crank Maker | Shimano |
| Crank Model | Dura-Ace R9200, HollowTech II, 12-speed with 4iiii Precision Pro dual-sided powermeter, 52/36t |
| Chainring Gearing | 52/36t |
| Cassette | Shimano Dura-Ace, 12-speed, 11-30t |
| Cassette Maker | Shimano |
| Cassette Model | Dura-Ace, 12-speed, 11-30t |
| Cassette Gearing | 11-30t |
| Bottom Bracket | Shimano Dura-Ace, BB-R9100 |
| Bottom Bracket Maker | Shimano |
| Chain Maker | Shimano |
| Chain Model | XTR M9100, 12-speed w/ quick link |
Brakes
| Brakes | Shimano Dura-Ace BR-R9270 hydraulic brake |
| Brakes Maker | Shimano |
| Brakes Model | Dura-Ace BR-R9270 hydraulic brake |
| Brakes Kind | disc |
Wheels
| Wheelset | Roval Alpinist CLX III, Tubeless, 33mm depth, 26.5 width, and 21mm internal width carbon rim, Roval LF21-F 21H hub with Sinc Ceramic Bearings, Roval by ARRIS Composite Aero Spoke with Ti end fittings |
| Wheelset Maker | Roval |
| Wheelset Model | Alpinist CLX III, Tubeless, 33mm depth, 26.5 width, and 21mm internal width carbon rim, Roval LF21- |
| Wheelset Material | carbon |
| Wheels Kinds | tubeless |
| Tires | S-Works Turbo TLR Race Tire, 700x28c |
| Tires Model | S-Works Turbo TLR Race Tire, 700x28c |
| Tires Width | 28mm |
Cockpit
| Handlebar | Roval Alpinist Cockpit II, Integrated Bar/Stem |
| Handlebar Maker | Roval |
| Handlebar Model | Alpinist Cockpit II, Integrated Bar/Stem |
| Seatpost | Roval Alpinist Carbon Seatpost, light weight clamp |
| Seatpost Maker | Roval |
| Seatpost Model | Alpinist Carbon Seatpost, light weight clamp |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | S-Works Power with Mirror |
| Saddle Model | S-Works Power with Mirror |