Frame
| Frame Material | Carbon |
| Frame Description | S-Works Aethos 2 FACT 12r Carbon, Rider First Engineered™, Ceramic Speed SLT Headset Bearings, Threaded BB, Hidden Cable Routing, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Tire Clearance Mm | 28 |
| Axle Rear | 12x142mm thru-axle |
| Axle Front | 12x100mm thru-axle |
| Fork Material | Carbon |
| Fork Model | S-Works Aethos 2 FACT 12r Carbon, 12x100mm thru-axle, flat-mount disc |
| Fork Description | S-Works Aethos 2 FACT 12r Carbon, 12x100mm thru-axle, flat-mount disc |
Drivetrain
| Shifting Type | wireless |
| Shifters | SRAM RED AXS E1, hydraulic disc |
| Shifters Maker | SRAM |
| Shifters Model | RED AXS E1, hydraulic disc |
| Rear Derailleur | SRAM RED AXS E1 |
| Rear Derailleur Maker | SRAM |
| Rear Derailleur Model | RED AXS E1 |
| Front Derailleur | SRAM RED AXS E1, braze-on |
| Front Derailleur Maker | SRAM |
| Front Derailleur Model | RED AXS E1, braze-on |
| Gearing Config | 2x |
| Crank | SRAM RED AXS Power Meter, 48/35 |
| Crank Maker | SRAM |
| Crank Model | RED AXS Power Meter, 48/35 |
| Chainring Gearing | 48/35 |
| Cassette | SRAM RED XG-1290 E1, 12-speed, 10-33t |
| Cassette Maker | SRAM |
| Cassette Model | RED XG-1290 E1, 12-speed, 10-33t |
| Cassette Gearing | 10-33t |
| Bottom Bracket | SRAM DUB BSA 68 |
| Bottom Bracket Maker | SRAM |
| Bottom Bracket Standard | BSA |
| Chain Maker | SRAM |
| Chain Model | RED E1 Flattop 12-speed |
Brakes
| Brakes | SRAM RED E1, hydraulic disc |
| Brakes Maker | SRAM |
| Brakes Model | RED E1, hydraulic disc |
| Brakes Kind | disc |
Wheels
| Wheelset | Roval Alpinist CLX III, Tubeless, 33mm depth, 26.5 width, and 21mm internal width carbon rim, Roval LF21-F 21H hub with Sinc Ceramic Bearings, Roval by ARRIS Composite Aero Spoke with Ti end fittings |
| Wheelset Maker | Roval |
| Wheelset Model | Alpinist CLX III, Tubeless, 33mm depth, 26.5 width, and 21mm internal width carbon rim, Roval LF21- |
| Wheelset Material | carbon |
| Wheels Kinds | tubeless |
| Tires | S-Works Turbo TLR Race Tire, 700x28c |
| Tires Model | S-Works Turbo TLR Race Tire, 700x28c |
| Tires Width | 28mm |
Cockpit
| Handlebar | Roval Alpinist Cockpit II, Integrated Bar/Stem |
| Handlebar Maker | Roval |
| Handlebar Model | Alpinist Cockpit II, Integrated Bar/Stem |
| Seatpost | Roval Alpinist Carbon Seatpost, light weight clamp |
| Seatpost Maker | Roval |
| Seatpost Model | Alpinist Carbon Seatpost, light weight clamp |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | S-Works Power with Mirror |
| Saddle Model | S-Works Power with Mirror |