Frame
| Frame Material | Carbon |
| Frame Description | FACT 12R, Rider First Engineered™ (RFE), FreeFoil Shape Library tubes, threaded BB, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Tire Clearance Mm | 32 |
| Axle Rear | 12x142mm thru-axle |
| Fork Material | Carbon |
| Fork Model | Future Shock 3.3 w/ Smooth Boot, FACT Carbon 12x100mm, thru-axle, flat-mount disc |
| Fork Description | Future Shock 3.3 w/ Smooth Boot, FACT Carbon 12x100mm, thru-axle, flat-mount disc |
Drivetrain
| Shifting Type | electronic |
| Shifters | Shimano Dura-Ace R9270, hydraulic disc |
| Shifters Maker | Shimano |
| Shifters Model | Dura-Ace R9270, hydraulic disc |
| Rear Derailleur | Shimano Dura-Ace R9250, 12-speed |
| Rear Derailleur Maker | Shimano |
| Rear Derailleur Model | Dura-Ace R9250, 12-speed |
| Front Derailleur | Shimano Dura-Ace R9250, braze-on |
| Front Derailleur Maker | Shimano |
| Front Derailleur Model | Dura-Ace R9250, braze-on |
| Gearing Config | 2x |
| Crank | Shimano Dura-Ace R9200, HollowTech II, 12-speed with 4iiii Precision Pro dual-sided powermeter |
| Crank Maker | Shimano |
| Crank Model | Dura-Ace R9200, HollowTech II, 12-speed with 4iiii Precision Pro dual-sided powermeter |
| Chainring Gearing | 50/34t |
| Cassette | Shimano Dura-Ace, 12-speed, 11-34t |
| Cassette Maker | Shimano |
| Cassette Model | Dura-Ace, 12-speed, 11-34t |
| Cassette Gearing | 11-34t |
| Bottom Bracket | Shimano Dura-Ace, BB-R9100 |
| Bottom Bracket Maker | Shimano |
| Chain Maker | Shimano |
| Chain Model | Dura-Ace, 12-speed |
Brakes
| Brakes | Shimano Dura-Ace, Hydraulic Disc, 160mm |
| Brakes Maker | Shimano |
| Brakes Model | Dura-Ace, Hydraulic Disc, 160mm |
| Brakes Kind | disc |
| Rotor Size Front Mm | 160 |
| Rotor Size Rear Mm | 160 |
Wheels
| Wheelset | Roval Terra CLX II, 25mm internal width, 32mm depth, 21h, Tubeless ready, Roval LFD hub with ceramic SINC bearings, Centerlock disc, DT Swiss Aerolite spokes |
| Wheelset Maker | Roval |
| Wheelset Model | Terra CLX II, 25mm internal width, 32mm depth, 21h, Tubeless ready, Roval LFD hub with ceramic SINC |
| Wheelset Material | aluminum |
| Wheels Kinds | tubeless |
| Tires | S-Works Mondo 2BR, 700x32c |
| Tires Model | S-Works Mondo 2BR, 700x32c |
| Tires Width | 32mm |
Cockpit
| Handlebar | S-Works Carbon Hover Drop 125mm, Reach 75mm, w/Di2 hole |
| Handlebar Model | S-Works Carbon Hover Drop 125mm, Reach 75mm, w/Di2 hole |
| Handlebar Material | carbon |
| Handlebar Kind | drop |
| Handlebar Width Mm | 125 |
| Stem | S-Works Future Stem, w/ Integrated Computer Mount |
| Stem Model | S-Works Future Stem, w/ Integrated Computer Mount |
| Seatpost | S-Works Pave Seat post |
| Seatpost Model | S-Works Pave Seat post |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | S-Works Power with Mirror |
| Saddle Model | S-Works Power with Mirror |