Frame
| Frame Material | Carbon |
| Frame Description | Tarmac SL8 FACT 10r Carbon, Rider First Engineered™, Win Tunnel Engineered, Clean Routing, Threaded BB, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Tire Clearance Mm | 26 |
| Axle Rear | 12x142mm thru-axle |
| Axle Front | 12x100mm thru-axle |
| Fork Material | Carbon |
| Fork Model | FACT 10r Carbon, 12x100mm thru-axle, flat-mount disc |
| Fork Description | FACT 10r Carbon, 12x100mm thru-axle, flat-mount disc |
Drivetrain
| Shifting Type | electronic |
| Shifters | Shimano 105 Di2 R7170, 12-speed hydraulic disc |
| Shifters Maker | Shimano |
| Shifters Model | 105 Di2 R7170, 12-speed hydraulic disc |
| Rear Derailleur | Shimano 105 Di2 R7150. 12-speed |
| Rear Derailleur Maker | Shimano |
| Rear Derailleur Model | 105 Di2 R7150. 12-speed |
| Front Derailleur | Shimano 105 R7170, braze-on |
| Front Derailleur Maker | Shimano |
| Front Derailleur Model | 105 R7170, braze-on |
| Gearing Config | 2x |
| Crank | Shimano 105 R7100, 52/36t |
| Crank Maker | Shimano |
| Crank Model | 105 R7100, 52/36t |
| Chainring Gearing | 52/36t |
| Cassette | Shimano 105 CS-R7100, 12-speed, 11-34t |
| Cassette Maker | Shimano |
| Cassette Model | 105 CS-R7100, 12-speed, 11-34t |
| Cassette Gearing | 11-34t |
| Bottom Bracket | Shimano Threaded BSA BB |
| Bottom Bracket Maker | Shimano |
| Bottom Bracket Standard | BSA |
| Chain Maker | Shimano |
| Chain Model | SLX CN-M7100, 12-speed |
Brakes
| Brakes | Shimano 105 Hydraulic Brake |
| Brakes Maker | Shimano |
| Brakes Model | 105 Hydraulic Brake |
| Brakes Kind | disc |
Wheels
| Wheelset | DT Swiss R470 rim, 20mm internal width, tubeless ready, 24h, Specialized full sealed bearing thru axle hub, centerlock disc, DT Swiss Champion 14G stainless steel spokes, DT Swiss brass nipples. |
| Wheelset Maker | DT Swiss |
| Wheelset Model | R470 rim, 20mm internal width, tubeless ready, 24h, Specialized full sealed bearing thru axle hub, c |
| Wheelset Material | aluminum |
| Wheels Kinds | tubeless |
| Tires | S-Works Turbo, 120 TPI, folding bead, BlackBelt protection, 700x26mm |
| Tires Model | S-Works Turbo, 120 TPI, folding bead, BlackBelt protection, 700x26mm |
| Tires Width | 26mm |
Cockpit
| Handlebar | Specialized Shallow Drop, 6061, 70x125mm, 31.8mm clamp |
| Handlebar Maker | Specialized |
| Handlebar Model | Shallow Drop, 6061, 70x125mm, 31.8mm clamp |
| Handlebar Material | aluminum |
| Handlebar Kind | drop |
| Handlebar Width Mm | 125 |
| Stem | Tarmac integrated stem, 6-degree |
| Stem Model | Tarmac integrated stem, 6-degree |
| Seatpost | S-Works Tarmac SL8 Carbon seat post, FACT Carbon, 15mm offset |
| Seatpost Model | S-Works Tarmac SL8 Carbon seat post, FACT Carbon, 15mm offset |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| Saddle Model | Body Geometry Power Sport, steel rails |