Frame
| Frame Material | Carbon |
| Frame Description | Tarmac SL8 FACT 10r Carbon, Rider First Engineered™, Win Tunnel Engineered, Clean Routing, Threaded BB, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Tire Clearance Mm | 26 |
| Axle Rear | 12x142mm thru-axle |
| Axle Front | 12x100mm thru-axle |
| Fork Material | Carbon |
| Fork Model | FACT 10r Carbon, 12x100mm thru-axle, flat-mount disc |
| Fork Description | FACT 10r Carbon, 12x100mm thru-axle, flat-mount disc |
Drivetrain
| Shifting Type | wireless |
| Shifters | NEW SRAM Force AXS E1 HRD |
| Shifters Model | NEW SRAM Force AXS E1 HRD |
| Rear Derailleur | NEW SRAM Force AXS E1 |
| Rear Derailleur Model | NEW SRAM Force AXS E1 |
| Front Derailleur | NEW SRAM Force AXS E1 |
| Front Derailleur Model | NEW SRAM Force AXS E1 |
| Gearing Config | 2x |
| Crank | NEW SRAM Force E1, 48/35t |
| Crank Model | NEW SRAM Force E1, 48/35t |
| Chainring Gearing | 48/35t |
| Cassette | NEW SRAM Force XG-1270, 12sp, 10-33t |
| Cassette Model | NEW SRAM Force XG-1270, 12sp, 10-33t |
| Cassette Gearing | 10-33t |
| Bottom Bracket | SRAM DUB BSA |
| Bottom Bracket Maker | SRAM |
| Bottom Bracket Standard | BSA |
| Chain Model | NEW SRAM Force E1 |
Brakes
| Brakes | NEW SRAM Force AXS E1, hydraulic disc 160mm rotor |
| Brakes Model | NEW SRAM Force AXS E1, hydraulic disc 160mm rotor |
| Brakes Kind | disc |
| Rotor Size Front Mm | 160 |
| Rotor Size Rear Mm | 160 |
Wheels
| Wheelset | Roval C38, 21mm internal width carbon rim, tubeless ready |
| Wheelset Maker | Roval |
| Wheelset Model | C38, 21mm internal width carbon rim, tubeless ready |
| Wheelset Material | carbon |
| Wheels Kinds | tubeless |
| Tires | S-Works Turbo, 120 TPI, folding bead, BlackBelt protection, 700x26mm |
| Tires Model | S-Works Turbo, 120 TPI, folding bead, BlackBelt protection, 700x26mm |
| Tires Width | 26mm |
Cockpit
| Handlebar | Specialized Expert Shallow Drop, alloy, 125mm drop x 75mm reach |
| Handlebar Maker | Specialized |
| Handlebar Model | Expert Shallow Drop, alloy, 125mm drop x 75mm reach |
| Handlebar Material | aluminum |
| Handlebar Kind | drop |
| Handlebar Width Mm | 125 |
| Stem | Tarmac integrated stem, 6-degree |
| Stem Model | Tarmac integrated stem, 6-degree |
| Seatpost | S-Works Tarmac SL8 Carbon seat post, FACT Carbon, 15mm offset |
| Seatpost Model | S-Works Tarmac SL8 Carbon seat post, FACT Carbon, 15mm offset |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | Body Geometry Power Expert |
| Saddle Model | Body Geometry Power Expert |