Trek Checkpoint is a do-everything gravel and adventure bike ready for dirt roads, bikepacking, and beyond.
Frame
| Frame Material | 300 Series Alpha Aluminum |
| Frame Description | 300 Series Alpha Aluminum, Internal cable routing, 3S chain keeper, T47, UDH, rack and fender mounts, integrated frame bag mounts, flat mount disc, 142x12mm chamfered thru axle |
| Tire Clearance Mm | 50 |
| Axle Rear | 142x12mm chamfered t |
| Axle Front | 12x100mm thru axle |
| Fork Material | Carbon |
| Fork Maker | Trek |
| Fork Model | Trek Checkpoint |
| Fork Description | Trek Checkpoint, full carbon, tapered steerer, rack mounts, fender mounts, flat mount disc, 12x100mm thru axle |
Drivetrain
| Shifting Type | mechanical |
| Shifters | Shimano CUES 10 Speed Right STU303010R |
| Shifters Maker | Shimano |
| Shifters Model | CUES 10 Speed Right STU303010R |
| Rear Derailleur | Shimano CUES U6000 GS |
| Rear Derailleur Maker | Shimano |
| Rear Derailleur Model | CUES U6000 GS |
| Crank | Shimano CUES FCU60301, 40T ring, 165mm length |
| Crank Maker | Shimano |
| Crank Model | CUES FCU60301, 40T ring, 165mm length |
| Cassette | Shimano CUES LG300, LINKGLIDE, 11-48, 10 speed |
| Cassette Maker | Shimano |
| Cassette Model | CUES LG300, LINKGLIDE, 11-48, 10 speed |
| Cassette Gearing | 11-48 |
| Bottom Bracket | Praxis, T47 threaded, internal bearing |
| Bottom Bracket Maker | Praxis |
| Bottom Bracket Standard | T47 |
| Chain Maker | Shimano |
| Chain Model | LG500, 9/10/11 speed |
Brakes
| Brakes | Tektro C550 mechanical disc brake, dual piston, flat mount 0 offset |
| Brakes Maker | Tektro |
| Brakes Model | C550 mechanical disc brake, dual piston, flat mount 0 offset |
| Brakes Kind | disc |
| Rotor Size Front Mm | 160 |
| Rotor Size Rear Mm | 160 |
Wheels
| Wheelset | Bontrager Paradigm 23, Tubeless Ready, 24-hole, 23mm width, Presta valve |
| Wheelset Maker | Bontrager |
| Wheelset Model | Paradigm 23 |
| Wheels Kinds | tubeless-ready |
| Front Hub | Bontrager alloy, sealed bearing, centerlock disc, 100x12mm thru axle |
| Rear Hub | Bontrager alloy, sealed bearing, centerlock disc, Shimano 11-speed freehub, 142x12mm thru axle |
| Tires | Bontrager Girona Pro, Tubeless Ready, GR puncture protection, aramid bead, 60 tpi, 700x42mm |
| Tires Maker | Bontrager |
| Tires Model | Girona Pro |
| Tires Width | 42mm |
Cockpit
| Handlebar | Bontrager Elite Gravel, alloy, 40cm width |
| Handlebar Maker | Bontrager |
| Handlebar Model | Elite Gravel |
| Handlebar Material | aluminum |
| Handlebar Kind | drop |
| Stem | Bontrager Elite, 31.8mm, Blendr compatible, 7 degree, 70mm length |
| Stem Maker | Bontrager |
| Stem Model | Elite |
| Seatpost | Bontrager alloy, 27.2mm, 12mm offset, 330mm length |
| Seatpost Maker | Bontrager |
| Seatpost Model | alloy |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | Verse Short Comp, steel rails, 145mm width |
| Saddle Maker | Bontrager |
| Saddle Model | Verse Short Comp |