Trek Checkpoint is a do-everything gravel and adventure bike ready for dirt roads, bikepacking, and beyond.
Frame
| Frame Material | 500 Series OCLV Carbon |
| Frame Description | 500 Series OCLV Carbon, IsoSpeed, downtube storage door, hidden fender mounts, rack mounts, integrated frame bag mounts, RCS Headset System, invisible cable routing, T47, flat mount disc, integrated chainkeeper, removable FD hanger, UDH, 142x12mm chamfered thru axle |
| Tire Clearance Mm | 50 |
| Axle Rear | 142x12mm chamfered t |
| Axle Front | 12x100mm thru axle |
| Fork Material | Carbon |
| Fork Maker | Trek |
| Fork Model | Trek Checkpoint |
| Fork Description | Trek Checkpoint, full carbon, tapered steerer, rack mounts, fender mounts, flat mount disc, 12x100mm thru axle |
Drivetrain
| Shifting Type | wireless |
| Shifters | SRAM Force AXS E1 |
| Shifters Maker | SRAM |
| Shifters Model | Force AXS E1 |
| Rear Derailleur | SRAM Force XPLR AXS, 46T max cog |
| Rear Derailleur Maker | SRAM |
| Rear Derailleur Model | Force XPLR AXS, 46T max cog |
| Crank | SRAM Force XPLR, 40T, DUB Wide, 165mm length |
| Crank Maker | SRAM |
| Crank Model | Force XPLR, 40T, DUB Wide, 165mm length |
| Cassette | SRAM Force XPLR XG-1371, 10-46, 13 speed |
| Cassette Maker | SRAM |
| Cassette Model | Force XPLR XG-1371, 10-46, 13 speed |
| Cassette Gearing | 10-46 |
| Bottom Bracket | SRAM DUB Wide, T47 threaded, internal bearing |
| Bottom Bracket Maker | SRAM |
| Bottom Bracket Standard | T47 |
| Chain Maker | SRAM |
| Chain Model | Force E1, 12/13 speed |
Brakes
| Brakes | SRAM Force AXS hydraulic disc, flat mount |
| Brakes Maker | SRAM |
| Brakes Model | Force AXS hydraulic disc, flat mount |
| Brakes Kind | disc |
| Rotor Size Front Mm | 160 |
| Rotor Size Rear Mm | 160 |
Wheels
| Wheelset | Bontrager Aeolus Elite 35V, OCLV Carbon, Tubeless Ready, 35mm rim depth, 100x12mm thru axle |
| Wheelset Maker | Bontrager |
| Wheelset Model | Aeolus Elite 35V |
| Wheelset Material | carbon |
| Wheels Kinds | tubeless-ready |
| Tires | Bontrager Girona Pro, Tubeless Ready, GR puncture protection, aramid bead, 60 tpi, 700x42mm |
| Tires Maker | Bontrager |
| Tires Model | Girona Pro |
| Tires Width | 42mm |
Cockpit
| Handlebar | Bontrager Pro Gravel, 40cm width |
| Handlebar Maker | Bontrager |
| Handlebar Model | Pro Gravel |
| Handlebar Kind | drop |
| Stem | Bontrager Pro, 31.8mm, Blendr compatible, 7 degree, 70mm length |
| Stem Maker | Bontrager |
| Stem Model | Pro |
| Seatpost | Bontrager carbon, 27.2mm, 8mm offset, 330mm length |
| Seatpost Maker | Bontrager |
| Seatpost Model | carbon |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | Verse Short Elite, hollow magnesium rails, 145mm width |
| Saddle Maker | Bontrager |
| Saddle Model | Verse Short Elite |