Trek Domane is an all-road endurance bike with IsoSpeed technology for superior comfort on long miles and rough roads.
Frame
| Frame Material | 500 Series OCLV Carbon |
| Frame Description | 500 Series OCLV Carbon, IsoSpeed, internal storage, tapered head tube, internal cable routing, 3S chain keeper, fender mounts, flat mount disc, 142x12mm thru axle |
| Tire Clearance Mm | 38 |
| Axle Rear | 142x12mm thru axle |
| Axle Front | 12x100mm thru axle |
| Fork Material | Carbon |
| Fork Maker | Trek |
| Fork Model | Domane SL carbon |
| Fork Description | Domane SL carbon, tapered carbon steerer, internal brake routing, fender mounts, flat mount disc, 12x100mm thru axle |
Drivetrain
| Shifting Type | electronic |
| Shifters | Shimano 105 R7170 Di2, 12 speed |
| Shifters Maker | Shimano |
| Shifters Model | 105 R7170 Di2, 12 speed |
| Rear Derailleur | Shimano R7150 Di2, 36T max cog |
| Rear Derailleur Maker | Shimano |
| Rear Derailleur Model | R7150 Di2, 36T max cog |
| Front Derailleur | Shimano 105 R7150 Di2, braze-on, down swing |
| Front Derailleur Maker | Shimano |
| Front Derailleur Model | 105 R7150 Di2, braze-on, down swing |
| Crank | Shimano 105 R7100, 50/34, 165mm length |
| Crank Maker | Shimano |
| Crank Model | 105 R7100, 50/34, 165mm length |
| Chainring Gearing | 50/34 |
| Cassette | Shimano 105 7101, 11-34, 12 speed |
| Cassette Maker | Shimano |
| Cassette Model | 105 7101, 11-34, 12 speed |
| Cassette Gearing | 11-34 |
| Bottom Bracket | Praxis, T47 threaded, internal bearing |
| Bottom Bracket Maker | Praxis |
| Bottom Bracket Standard | T47 |
| Chain Maker | Shimano |
| Chain Model | SLX M7100, 12 speed |
Brakes
| Brakes | Shimano 105 hydraulic disc, flat mount |
| Brakes Maker | Shimano |
| Brakes Model | 105 hydraulic disc, flat mount |
| Brakes Kind | disc |
| Rotor Size Front Mm | 160 |
| Rotor Size Rear Mm | 160 |
Wheels
| Wheelset | Bontrager Aeolus Elite 35, OCLV Carbon, Tubeless Ready, 35mm rim depth, 100x12mm thru axle |
| Wheelset Maker | Bontrager |
| Wheelset Model | Aeolus Elite 35 |
| Wheelset Material | carbon |
| Wheels Kinds | tubeless-ready |
| Tires | Bontrager Kwaremont Pro TLR, tubeless ready, folding bead, Race Dual-Compound, 120 tpi, 700x32mm |
| Tires Maker | Bontrager |
| Tires Model | Kwaremont Pro TLR |
| Tires Width | 32mm |
Cockpit
| Handlebar | Bontrager Comp, alloy, 31.8mm, 80mm reach, 121mm drop, 36cm control width, 40cm drop width |
| Handlebar Maker | Bontrager |
| Handlebar Model | Comp |
| Handlebar Material | aluminum |
| Handlebar Kind | drop |
| Stem | Trek RCS Pro, -7 degree, 70mm length |
| Stem Maker | Trek |
| Stem Model | RCS Pro |
| Seatpost | KVF aero carbon seatpost, 20mm offset, 280mm length |
| Seatpost Maker | Trek |
| Seatpost Model | KVF aero carbon |
| Seatpost Kind | rigid |
| Saddle | Verse Short Comp, steel rails, 145mm width |
| Saddle Maker | Bontrager |
| Saddle Model | Verse Short Comp |